Цената на петрола се срина. С други думи, суровината, от която произлизат горивата вече е по-евтина. За пореден път чуваме как ще отнеме време това да се отрази на крайните цени по бензиностанциите. Чуваме как има много компоненти, които участват в ценообразуването. Да, има, това е факт. Когато обаче има толкова драстичен спад в цената на петрола, това оправдание не работи.
Искам да ви покажа една снимка. На нея ще видите цените на горивата днес на основните бензиностанции. Данните са от сайта “Fuelo”, който следи тяхното движение.
Какво виждаме на снимката?
Най-ниската цена на бензин A95 и Дизел (най-купуваните горива) е 1.88 лева – на бензиностанциите на VM Petroleum. Ще си кажете „Супер!“. Да, ама не.
Нека видим каква е цената на другите бензиностанции.
За А95 започва от 2.03 лева и стига до 2.27 лева (на цели 4 бензиностанции, които случайно са на част от най-големите вериги). Разликата от най-ниската до най-високата цена е 39 стотинки на литър. Това не е никак малко, особено ако става въпрос за пълнене на цял резервоар например.
За Дизела виждаме цени от 2.04 до 2.33, ако изключим VM Petroleum. И отново най-високата цена от 2.33 се поддържа от същите 4 вериги.
Ще си кажете „Той този Марешки прави дъмпинг, има нещо гнило в тези цени, не може да се използва като аргумент. Той е политик, заради това разполага с повече инструменти.“ Добре, да приемем, че е така.
На картинката обаче виждаме и други две вериги, които не са сред лидерите на пазара, но предлагат значително по-ниски цени – Dieselor (A95 – 2.03 лева, Дизел – 2.06 лева) и Круиз (A95 – 2.04 лева и Дизел – 2.04 лева). Отново говорим за разлика от 23-24 стотинки за бензина и 27-29 стотинки за дизела на литър.
И те ли правят дъмпинг? И те ли са контролирани от политици?
Значи по-малките вериги, при които икономията на мащаба е по-малка, могат да работят успешно и продължително на по-ниски цени? А по-големите не могат да си го позволят? Те, тези които закупуват в пъти повече количества горива, имат собствена логистика, безниностанции на най-добрите локации и прочие, не могат да издържат?
И как пък нещата им са толкова идентични на тези вериги, че се получава да работят на едни и същи цени?
И само да ви подскажа, да, цените на горивата на споменатите по-евтини бензиностанции бяха по-скъпи, но започнаха да спадат, заедно с пазара на петрола. Докато другите не са мръднали и с една стотинка.