Не всеки знае как правилно да реагира на критиката. Някой дори възприема и най-слабата критика като лична обида. Ето три думи, които ще ви помогнат да осъзнаете ситуацията, без да създавате напрежение в отношенията.
В природата няма идеални хора, така че винаги ще има такива, които ще ви критикуват с голямо удоволствие. Избягването на критика от служители, администрация, роднини и просто познати понякога е доста трудно. Но можете да използвате правилната реакция, за да обърнете критиката във ваш плюс. Ето как да го направите.
3 думи обезоръжаващи този, който ви критикува
Кажи да!
Слушането на критика срещу вас не винаги е приятно. И първата ни стъпка трябва да бъде точно тази: да държим емоциите си под контрол. Признайте правото на вашия събеседник на лично мнение.
Ако субектът ви е казал, че не харесва нещо, тогава той е склонен на конструктивен диалог. Има много по-прост човешки интерес към такъв модел на поведение, отколкото към нееднозначно мълчание или похвала.
Опитайте да се изправите до колегата си и се съгласете с него. Това обезоръжава врага. Защо? Когато човек критикува, той се подготвя да получи отпор. Но когато вместо бурна реакция или съпротива, чуе просто и учтиво „благодаря“, той изпада в състояние на така нареченото „положително объркване“.
След като отговорихме на укора с „Да!“, ние вече сме готови да разберем какво се е случило и да проведем конструктивен диалог.
„Но …“
Не винаги твърденията на другите съвпадат с нашите лични възгледи за тази ситуация. И тук е важно да изразите лична позиция. Но това не трябва да изглежда като извинение. Посочете обективни факти. В резултат на това колегата ви ще види, че имате желание да разберете ситуацията. Хората, противно на нашето мнение за тях, са готови да приемат много и да се съгласят с много, ако обяснят причините с уважение. В резултат на това другия човек ще може да види ситуацията от различен ъгъл.
Нашето „но“ ни подкрепя и помага да покажем разумна твърдост. Но, признавайки правото на събеседника да изразява критика, не бива да си позволяваме да бъдем прекалено упорити.
„Нека …“
Ние учтиво и внимателно изслушахме претенцията срещу нас и изразихме собствената си позиция, подкрепена с аргументи. Сега е моментът да опитате да вземете съвместно решение. За да убедите човека, че имате общи интереси с него, направете взаимно изгодни и правилни оферти.
Ако отговорим на твърдението според логиката „Да – но – нека …”, тогава отрицателната обратна връзка работи в наша полза и дава възможност не само да научим нещо полезно и да коригираме определени точки в нашата работа, но и да засилим отношенията със събеседника.
Право на грешка
Критикуването не е лесно, а още по-трудно е да се възползвате от ситуацията. Има хора, които дори възприемат леката критика болезнено и не съвсем адекватно. Но колкото повече човек е развит морално и интелектуално, толкова повече допуска възможността за голямо разнообразие от мнения за неговата личност и неговата дейност. Той осъзнава, че като всички останали може да сгреши. Признавайки правото да правим грешки, ние не хабим енергия, за да я скрием от себе си и от другите. И колкото по-малко се страхуваме от грешките си, толкова по-малко ще изпитваме стрес. И толкова повече ще имаме шанс за успех. Когато сме отворени за вероятна критика, ние разширяваме кръга от полезна информация и кръга от хора, които са нейни източници, и следователно, ние разширяваме възможностите за нашето израстване.
Не се страхувайте от критиката и реагирайте на нея възможно най-спокойно. В крайна сметка, понякога се случва да те критикуват само с цел да те подлудят. Изгубил самоконтрол, вие ставате уязвим не само за по-нататъшна критика, но и за нечий друг негатив. Следователно, основното правило при всяка комуникация е спокойствието и добронамереността.