Може да сте чували за крепостта Цепина от романите на Фани Попова-Мутафова – Дъщерята на Калояна и Последният Асеновец. Повечето хора обаче не са, а това въобще не трябва да е така.
Къде е крепостта Цепина?
На 4 километра от село Дорково в Западните Родопи, на висок хълм. В подножието на крепостта има паркинг. Има и музейна експозиция. От паркинга нагоре има доста широка пътека към забележителността.
Този хълм е населяван от края на петото хилядолетие преди Христа. В началото там е имало тракийско светилище на бесите. След като Тракия става християнска, през 4-ти век там се появява голям манастирски комплекс. И до ден днешен могат да се видят останки.
След 9-ти век крепостта Цепина става Българска. През 11-ти е завладяна от Византия. 1205 година е моментът, в който цар Калоян постига голям успех в битката при Одрин и тя отново става българска.
В първата половина на 13-ти век там живее деспот Алексий Слав, който управлява целия район. Син на една от сестрите на братя Асеневци. Над 20 години Слав запазва мястото от политическите и военните брожения по земите ни. Известен е с това, че е голям строител.
На върха е имало вътрешен град, а в подножието е имало външен град. Крепостните стени са заграждали площ от 25 декара. На върха е пищен дворец, от който има внушителни останки и до днес, заедно с манастирски комплекс.
През втората половина на 13-ти и през 14-ти век, крепостта е обект на постоянни спорове между България и Византия. Местоположението е много важно. Най-славният ѝ миг идва през втората половина на 14-ти век, когато удържа 9 месечна османска обсада. В последствие се предава, но не със загубена битка, а с предварително договорени условия.
Манастирският комплекс съществува до 1666 година.