Нека да ги разгледаме. Не към богатите и известните, а към обикновените хора. След като разгледах жилищата им, си помислих: „И ние не сме толкова зле.“ Мисля, че и вие ще се съгласите с мен.
Най-малкият апартамент в Китай – 4,5 м². В град Ухан (провинция Хубей в Китай) има шестетажна сграда, която собственикът разделя на 55 мини апартамента и успешно ги отдава под наем. Понякога дори 3 души живеят в такива мини апартаменти със средна площ от 4,5 м². Мини апартаментът е малка стая без прегради, местата за спане в повечето апартаменти са на втория етаж, над мини кухня или баня. Поради достъпния наем, тези апартаменти са много популярни.
Най-малкият апартамент в Рим – 7 м². Най-малкият апартамент в Рим се намира в самия център на града – тясна уличка води тук близо до замъка Сант Анджело и базиликата Свети Петър. Собственикът, Марко Пиераци, архитект, адаптира помещенията за комфортен престой. Дължината е само около 4 м, ширината 1,8 м. Преди него никой дори не си е помислил, че стаята може да стане жилищна.
Най-малкият апартамент в Америка – 7 м². Малък апартамент се намира в сърцето на Ню Йорк. Той е дом на архитекта и дизайнера Люк Кларк. Диванът за гости се превръща в удобно легло. Люк прекарва по-голямата част от времето си пред компютъра си у дома. Огледалото над бюрото визуално увеличава пространството.
Най-малкият апартамент в Париж – 8 м². Най-малкият апартамент в Париж се намира в престижен район на града. Създатели на апартамента са японското архитектурно студио Kitoku. В дизайна са използвани светли цветове. Самият мини-апартамент се състои от шкафове с различна функционалност – баня, гардероб, спалня и кухня са скрити зад вратите.
Най-малкият апартамент в Полша – 13 м². Полският дизайнер Szymon Hanczar превърна малко пространство в удобен, светъл и функционален апартамент за един човек. Под леглото има баня и кухненски бокс, а в килера са вградени пералня и рафтове за съхранение на вещи и домакински уреди.