Не всички „камъни от небето“ са камък – има и желязо, по-точно желязо-никел. Вярно, те са само 5 процента, но се запазват много по-добре от каменните метеорити. И те изиграха огромна роля в историята на технологиите и цивилизацията!
Древен харпун от моржов бивник с острие от метеоритно желязо
На много древни езици желязото се нарича „звезден метал“. Анализът на археологическите находки, както и на приказките, преданията и легендите показва, че за първи път хората са се запознали с метеоритното желязо много отдавна.
Антична фигурка от метеоритно желязо
И такова желязо беше ценено: в гробницата на египетския фараон Тутанкамон учените откриха хиляди златни предмети – и само една кама, изработена от метеоритно желязо. Метеоритното желязо е с висока чистота и по качество е много по-добро от желязото, получено от нашите далечни предци от руда.
Кинжал с метеоритно желязно острие от гробницата на Тутанкамон
Тибетска скулптура висока 24 см и тежаща 10,6 кг на будисткото божество Вайшравана, издълбана през 11 век от фрагмент от железен метеорит, паднал на Земята преди около 15 хиляди години.
Метеорит Willamette
Тегло над 15 тона! Железен метеорит е намерен от американските индианци Клакамас Орегон. Дълго време те боготворяха този метеорит, на техния език го наричаха „Томановос“, тоест „Лунен гост“. Дъждовната вода, която се натрупа във вдлъбнатините на метеорита, те смятаха за лечебна и дори магическа. По-късно метеоритът е отнесен в Американския природонаучен музей в Ню Йорк.
Метеорит Сихоте-Алин
На 12 февруари 1947 г. метеорит пада в планината Сихоте-Алин в далечния изток на Русия. По-точно, метеоритът се разпадна на парчета на голяма надморска височина, след което на Земята падна истински „железен дъжд“. Учените успяха да съберат над 3 хиляди железни фрагмента с обща маса над 25 тона, като най-тежкият фрагмент тежи почти 2 тона! Много фрагменти от този метеорит все още не са открити – учените смятат, че общата маса на „железния дъжд“ е била от 60 до 100 тона!
Метеорит Толука
И този железен дъжд се случи преди повече от 10 хиляди години на мястото, където сега се намира град Джикипилко, близо до Толука Мексико. Местните индианци специално са търсили фрагменти от този метеорит и са направили различни инструменти и оръжия от тях. Испанските конкистадори през 1776 г. обърнаха внимание на необичайни фрагменти от „небесно желязо“. Общата маса на метеоритните фрагменти се оценява от учените на 3 тона.
Метеорит Гоба
Това е най-големият метеорит, открит от хората, а също и най-големият слитък естествено срещащо се желязо. Астрономите твърдят, че той е паднал на Земята преди около 80 хиляди години, в Намибия Африка. Метеоритът е намерен през 1920 г., докато било орано поле във фермата Goba West. Масата на това гигантско парче желязо е приблизително 60 тона.
Pallas
Това е първият желязо-каменист метеорит палазит, открит от учените. Теглото на този метеорит е над 700 килограма и е намерен през 1749 г. в Русия, на двеста километра от Красноярск. Необичайния метеорит бе намерен от местен ковач.
Метеорит Имилак
Това е може би най-красивият открит метеорит. Намерен е в Чили, в пустинята Атакама, през 1822 г. Този метеорит принадлежи към класа на желязо-каменистите палазити: големи кристали оливин са слети в железния „скелет“; през светлината се получават кехлибареножълти „прозорци“ в желязната „стена“. Фрагменти от този метеорит и общото му тегло се оценява от астрономите на около 1 тон. Привлича и вниманието на колекционерите.
Метеорит Peekskill
Този метеорит е жива илюстрация на поговорката „всичко се случва на света“. На 9 октомври 1992 г. момиче на име Мишел Кнап седеше в стаята си и пиеше чай, когато чу много силен удар от улицата. Каква беше изненадата ѝ, когато видя, че истински каменен метеорит с тегло почти 13 килограма се блъсна в колата ѝ Chevrolet Malibu! Падането на метеорита е видяно от хиляди хора. Колата, разбира се, беше повредена – но в същото време се превърна в напълно уникален научен експонат! А метеоритът Мишел продаде за 50 хиляди долара, така че имаше повече от достатъчно за нова кола.
Челябински метеорит
Падането на Челябинския метеорит
И този каменен метеорит падна съвсем наскоро, на 15 февруари 2013 г. Този метеорит е забележителен с това, че за първи път падането на метеорит е заснето на видео. Това позволи на учените много точно да изчислят траекторията на метеорита. Когато метеорит експлодира на височина над 20 километра, се образува ударна вълна, която изби прозорците на много къщи. За щастие няма загинали, около стотина души са били ранени от стъклените фрагменти.
Най-големият фрагмент от този метеорит, изваден от учени от дъното на езерото Чебаркул, тежи 570 килограма; общата маса на Челябинския метеорит се оценява на около 11 хиляди тона.