Със сигурност мнозина са били изправени пред ситуация, в която е трябвало да отговорят „не“, но не са имали достатъчно решителност, така че с нежелание е трябвало да поемат отговорност и да се справят с нови проблеми.
Нека се опитаме да разберем какво ни пречи да кажем „не“.
Съгласието или отказът имат различни последици. Мнозина се страхуват да откажат, защото се притесняват, че другите ще го считат за неуважително или безчувствено. Чрез отказ наистина можем да разстроим друг човек. Но трябва да разберете, че нашите ресурси са ограничени и е важно да ги разпределим правилно. Не е необходимо да се съгласявате под влиянието на страх, вина или срам, защото в крайна сметка това ще доведе до пълно недоволство от себе си.
Кажете не: Мнение на психолозите
Експертите в областта на психологията твърдят, че всеки човек има присъщи манипулативни качества. Понякога просто трябва съзнателно да си позволявате да отказвате на другите и да се научите да идентифицирате хора, които се стремят да ви манипулират.
Защо се страхуваме да откажем
Има няколко причини за това и затова всяка ситуация трябва да се разглежда отделно. Основните причини за страх от провал са:
- Страх от възможни обиди, унижения, физическо насилие и други негативни преживявания.
Съгласието в този случай помага за „омекотяване на удара“. Във всяка ситуация използвайте здравия разум, ако имате ресурси да се противопоставите на натиска, тогава трябва да се защитите, в противен случай е по-добре да се съгласите външно, да правите изводи и да не се обвинявате.
- Нежелание да обиждате друго лице.
При ваш отказ човек наистина може да бъде обиден, затова се опитайте да го изразите в по-мека форма. Обикновено хората, които дълго са изложени на емоционален натиск чрез вина или срам, се страхуват да не наранят другите. Не се поддавайте на провокации и следвайте пътя на тези, които са безразлични към вашите чувства.
- Самосъмнение.
Хората, които не са уверени в себе си, рядко се ядосват в присъствието на непознати, но в удобна домашна среда се дразнят дори и за нищо. Да се съгласяваме постоянно, ако това противоречи на вътрешните убеждения, е опасно за психическото и физическото здраве. Трябва да се научите да говорите откровено за чувствата си и да не трупате негативни емоции.
- Нежелание да бъде отхвърлен.
Ако смятате, че след отказа ви хората ще се отнасят зле с вас, тогава е по-вероятно такъв страх да идва от детството, когато родителите обичат детето само ако то се държи добре. Всеки от нас иска да бъде обичан и приет, но мнозина грешат и смятат, че любовта трябва да бъде спечелена. Това не е вярно. Или те обичат, или не.
- Желанието да бъде незаменим.
Помагайки на другите, човек може да задоволява суетата си, да сведе до минимум страха от загуба на важни контакти или да се почувства ценен. Дали ще ви е необходим или не, решете сами.
Как да кажа не
- Не се съгласявайте, ако не искате, особено ако трябва бързо да отговорите. Ако не сте сигурни кое решение да вземете, можете да отговорите, че трябва да помислите.
- Кажете „не“ с усещане за пълна решителност, ако няма такова, тогава дайте си време за размисъл.
- Ако не искате да откажете директно, можете да кажете, че просто нямате възможност да помогнете, и завършете разговора със събеседника с положителна нотка, като му направите комплимент.
- Ако чувствате, че събеседникът оказва прекалено голям натиск върху вас, но все още не сте готови да кажете „не“, опитайте да насочите вниманието му към нещо друго, например гледката извън прозореца. Това ще ви даде време да съберете смелостта си.
- Ако вашият събеседник е манипулатор, който се опитва да събуди у вас чувство на съжаление или чувство за вина, не допускайте това и спокойно кажете „не“, докато обяснявате позицията си.