Прекаляването със солта е голям проблем на модерните хора. Някои излседвания сочат, че ядем по 10-15 грама сол на ден, въпреки че нормата е 5-6. И солта не е само тази, която добавяме със солницата. Почти всяка храна съдържа в себе си сол – малко или много.
Прекаляването със солта само по себе си може да навреди на ставите, мускулите и кръвоносните съдове. Когато е комбинирано със застояване и пиене на недостатъчно вода вредният ефект се увеличава.
Ето, кои са признаците, че може да прекаляваме със солта
Постоянна жажда – когато има излишък на сол, тялото се опитва да оправи това като я разреди, изисквайки вода
Подуване на лицето и крайницитее – прекаляването със солта увеличава задържането на вода в клетките
Виене на свят и главоболие – солта поглъща водата, което води до увеличаване на кръвоносните съдове – една от причините за често главоболие
Високо кръвно и ускорен пулс – съсирването на кръвта може да доведе до хронична хипертония и ускорен пулс. Това поставя сърцето под напрежение. Увеличава се риска от аритмия, тахикардия и инсулт.
Зависимост към сол – при прекомерното посоляване на храната, тялото привиква към нея и вкусовите ни рецептори се променят. Колкото повече сол ядем, толкова повече искаме да сложим.
По-рядко ходене до тоалетната – тъмният цвят на урината, по-малкото количество, миризмата на амоняк и честия запек могат да са причинени от прекаляване със солта. Бъбреците се натоварват, борейки се с освобождаването от солта и амоняка.
Алергични обриви – по лицето, шията, ръцете, гърба и корема, рядко по коленете.
Не спирайте солта напълно, тя е важна за тялото. Просто коригирайте количеството, което приемате.