Важни облекчения в администрацията се приближават към финалната права, след като миналата седмица комисията по електронно управление прие на второ четене промени в закона за електронно управление. Въпросът за тези промени се обсъжда от миналата година, но поради падането на редовното правителство не беше осъществено напредване в тяхното изпълнение, напомня „Сега“.
Новите текстове предвиждат, че удостоверенията, които в момента ни принуждават да бъдем куриери на администрацията, най-после ще бъдат премахнати, както обяснява идеологът на промените Божидар Божанов (ПП-ДБ). Освен това се разширява възможността за използване на електронни услуги без квалифициран електронен подпис. Фишовете, актовете и наказателните постановления ще могат да бъдат получавани онлайн чрез системата за сигурно електронно връчване. Чиновниците вече няма да могат да налагат задължението да поставяме стикери с данни, които вече са вписани в регистъра.
В много случаи удостоверенията не следва да се изискват, но различните институции често се оправдават със специални закони, които изискват предоставянето им. За да се реши този проблем, в закона за електронно управление се приравнява събирането на информация от служителите с предоставянето на удостоверение от страна на заявителя. В закона се допълва, че „задължението за представяне или доказване на данни от страна на заявител на административна услуга се смята за изпълнено, когато доставчикът на административната услуга събира данните“.
Същата логика се прилага и за забраната за използване на стикери и други физически носители на данни за обекти, които вече са вписани в регистъра. Например стикерът за годишния технически преглед ще бъде отменен. Това облекчение обаче ще влезе в сила на 31 март 2024 г., като този срок може да бъде отложен, ако правителството успее да постигне споразумение с Европейската комисия (тези промени са ангажиментът ни към Плана за възстановяване и развитие).
Текстът, с който се премахва изискването за квалифициран електронен подпис, породи редица спорове в комисията – доставчиците на такива услуги изразиха възражения, но депутатите ги отхвърлиха. Съгласно това изменение заявлението за електронна административна услуга, подадено след идентификацията на заявителя чрез един от приемливите начини за електронно идентифициране, се счита за подписано. Това на практика означава, че идентификационният номер на НАП или НОИ биха били достатъчни, за да се счита заявлението за подписано. Както вече беше съобщено от „Сега“, това вече е валидно за някои услуги, като кандидатстване за еднократна помощ за учениците и за европейската здравна осигурителна карта.
Промените в два закона също правят възможно връчването на фишове, актове и наказателни постановления по електронен път, дори и в отсъствието на нарушителя. Това обаче ще става само при условие, че потребителят е дал съгласие за това в системата за сигурно електронно връчване. Тази възможност също влиза в сила на 31 март 2024 г.
Допълнителни промени в закона за административните нарушения и наказания предвиждат, че в тези случаи длъжностното лице може да съставя акта за установяване на административно нарушение на базата на официални документи, в отсъствието на нарушителя, като използва електронен документ, подписан с квалифициран електронен подпис. След получаването на фиша си, нарушителят няма да е задължен да го подписва и изпраща на органа, който наказва.
Както е известно, в България има сериозен проблем с връчването и събирането на глобите, издадени чрез електронни фишове от МВР. Данни, предоставени на Божанов преди два месеца, показват, че от 1 163 985 електронни фиша през 2022 година, 421 395 не са били връчени, а 536 577 имат неплатени глоби. Във връзка със същия проблем, в закона за държавния бюджет за 2023 година бяха въведени промени, които възмутиха бизнеса, като добавиха възможността фишовете да се връчват и чрез работодателя.
Таксите за електронните административни услуги задължително ще бъдат по-ниски от таксите за предоставянето на същите услуги на гише.