Логопедът и специалист по ранно детско развитие, Ива Александрова, коментира, че до 3-годишна възраст децата не трябва да използват екрани, за да се развие езикът и речта им, и за да се избегнат проблеми в по-късна възраст.
Тя обясни, че около третата година, ако детето е добре развито и не съществуват проблеми, може да започне ограничено гледане на екрани – около 10-15 минути, в присъствието на възрастен, който обяснява и поддържа детето в реалния свят.
Тенденцията, която виждаме сега в обществото, се проявява в логопедичните кабинети преди 5-6 години. Деца на 3 години и дори на 4-5 години вече не говорят, което е обезпокоително, сподели Александрова.
Тя съветва на родителите, ако видят, че детето не казва първите си думи до година и половина, да потърсят съдействие от логопед. Ако детето не е проговорило до 3 години, е късно, а на 5 години още повече, категорична е тя.
Специалистът подчертава, че децата трябва да проговорят в края на първата година и процесът започва, когато те имитират възрастните, които им казват думички. Въвеждането на децата пред екрани пречи на тази имитация и може да спре процеса на речевото развитие.
Използването на екрани обаче не е единствената причина за закъснение в речевото развитие. Друг проблем е преобгрижването на децата. Като обгрижваме всички техни нужди без те да ги изразят, не ги стимулираме да говорят. Децата трябва да чувстват нуждата да комуникират и да се изразяват, пишат от 24часа.бг.
Специалистът отбелязва, че и липсата на движение е проблем при децата. Движението е от съществено значение за ранното детско развитие и здравето им. Ако искаме здрави деца, те трябва да бъдат активни – да тичат, викат, скачат, да се търкалят и т.н.