Националната комисия за борба с трафика на хора призовава гражданите да бъдат изключително внимателни, когато заминават да работят извън България. През последните години все повече фирми в по-малките селища в страната наемат хора, с обещание да ги командироват в чужбина за сезонна или временна работа. Така нелоялните работодатели прескачат регулаторните механизми, които защитават наетите сезонно работници, и успяват да убедят гражданите, търсещи работа, че за тях няма рискове, предупреждават от комисията.
Търсещите постоянна или сезонна работа в чужбина много често биват подмамени. Предварителните договорки и обещания на работодателите се разминават драстично с реалните условия на живот и труд.
Хората работят за минимално възнаграждение, а в някои от случаите изобщо не получават такова, документите им за самоличност биват отнети от работодател или трето лице, принудени са да заплащат нерегламентирани суми за това, че им е осигурена заетост.
Често хората не започват веднага работа и са заставени да изчакат, докато личните им средства свършват и задлъжнеят на работодателя, който им вменява допълнителни задължения за разходи.
Ето няколко конкретни съвета, какво да правите, преди да вземете окончателно решение за заминаване в чужбина с цел работа:
Задължително трябва предварително да подпишете договор, който да регламентира условията на работа и времето, за което сте наети. Трябва да получите копие на договора на български език (или език, който разбирате), както и на официалния език за страната на работодателя. Не предоставяйте документите си за самоличност на никого, под никакъв предлог.
Свържете се с някоя от организациите, които предоставят повече информация относно възможностите за безопасно пътуване и работа в чужбина, за да се информирате, посъветвате или проверите фирмата посредник. Намерете контакти на организации в съответната страна, с които бихте могли да се свържете, в случай че имате съмнения и притеснения относно работата си.
Проучете агенцията, чрез която заминавате, както и фирмата или работодателя, при когото отивате.
Можете да намерите списък с лицензираните трудови посредници на сайта на Агенцията по заетостта: https://www.az.government.bg/intermediaries/
Информирайте се за законодателството, режимът на пребиваване и работа за български граждани в страната, в която заминавате. Можете да получите повече информация относно трудовата миграция от Службите по трудовите и социалните въпроси (СТСВ) на МТСП към дипломатическите представителства на Република България в европейските страни с най-големи български общности: http://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&I=266 Ако сте в чужбина и сте в беда, незабавно се свържете с българското представителство в страната, в която се намирате. Потърсете помощ от полицията дори да нямате документи. Вие сте жертва на сериозно престъпление и полицията ще Ви окаже помощ.
И няколко важни телефонни номера, в случай че имате нужда от помощ:
Единен европейски номер за спешни случаи 112 (напълно безплатен, без роуминг, набира се без код)
Национална комисия за борба с трафика на хора – тел. + 359 2 807 80 50 (работно време: от понеделник до петък, от 9:00 до 17:30 ч.)
Местни комисии за борба с трафика на хора в градовете:
Благоевград, тел.: + 359 73 86 77 77
Бургас, тел.: + 359 56 814 218
Варна, тел.: + 359 52 820 677;
Велико Търново, тел.: + 359 62 619 222
Монтана, тел.: + 359 96305 471
Пазарджик, тел.: + 359 34 402 24
Пловдив, +359 32 622 136
Русе, тел.: + 359 82 841 918
Сливен, тел.: + 359 44 61 11 336
ИА „Главна инспекция по труда“:
– Гореща телефонна линия – 0700 17 670
– Телефон за сигнали на български граждани, работещи в чужбина (00359) 2 8101 747
Източник: newsbg