Тъй като истината е, че някои от нещата, които правите, доказват колко сте внимателни – като кимате в съгласие, не споделяте мислите си или споделяте подобна история – всъщност са признаци на лоши умения за слушане. За да ви помогнем да бъдете по-ангажиран слушател, говорихме с експерти по езика на тялото, психолози и други професионалисти за верния списък на знаците, които можете да отработите, когато става дума за слушане.
- Прекъсваш.
Може да изглежда очевидно, че някой, който прекъсва, не е най-добрият слушател. Но това, което може би не осъзнавате е, че някои от начините, по които се опитвате да покажете колко се интересувате от разговора, всъщност са форми на прекъсване.
Някои от нас може да имат добри намерения, мислейки, че знаем какво ще каже другият човек и в стремежа си да го изведем до финала, завършваме изречението вместо него. Дори и да сме сигурни за това, което човекът ще каже, прекъсването почти винаги се възприема от другите като много грубо и натрапчиво. Трябва да оставим другия човек да се изкаже и дайте им уважение и време, за да сподели своите идеи.
- Обръщаш разговора обратно към себе си.
Друг знак, че може да не сте добър слушател е, ако сте склонни да измествате всяка тема обратно към себе си. И дори не можеш да осъзнаеш, че го правиш. Например, човекът, с когото разговаряте развълнувано, ви разказва за пътуването си до Италия, а вие сте били там преди пет години. Или може би половинката ви за разговори говори за това, че трябва да се местите, а вие му казвате как е трябвало да се преместите миналата година.
Много хора не слушат активно това, което някой друг казва, а по-скоро чакат другият да приключи, за да може да насочи разговора към себе си. Това е отрицателно поведение, което лесно може да създаде проблеми в професионалните и личните взаимоотношения.
- Не задаваш въпроси.
Разговорът е обмен на идеи и информация и наистина трябва да върви в две посоки. Това означава, че трябва да питате човека, с когото говорите, да задавате информирани въпроси, за да покажете, че се интересувате от това, което имат да кажат.
- Кимаш прекомерно.
Кимането, докато някой ви говори нещо, често се възприема като положителен език на тялото, помагайки да покажете, че слушате внимателно. Кимането обикновено е знак, че слушателят е разбрал какво говори говорителят. Но това, че го правите прекалено много, показва само, че не слушате и просто унижавате събеседника като само се преструвате, че се интересувате от разговора.
- Реагирате отбранително.
Независимо дали обсъждате с какъв цвят да боядисате хола с партньора си или разговаряте с колега за голям работен проект, не е необичайно да реагирате отбранително, ако чувствате, че мненията ви не съвпадат. Но вероятно отбранителната реакция е не защото другият човек казва нещо обидно, а по-скоро защото всъщност не слушате какво говори.
Ако не сте съгласни с това, което казва другият човек, направете пауза, задавайте въпроси, опитайте се да бъдете позитивни и с уважение и се стремете да разберете гледната му точка.