Често се случва командирите в части да изискват от своите подчинени да откажат да носят брачни халки за периода на служба. Разбира се, това предизвиква неразбиране сред някои войници и техните семейства – все пак брачните халки са една от най-трайните традиции във всички култури. Няма разпоредби, които да забраняват носенето на пръстени. Но това може да е в правилника на местната част или чрез пряка заповед на командира. Те също могат да наредят да не носят пръстени в артилерийски или технически части, в разузнавателни роти, когато водят активни бойни действия.
Разбира се, по време на ваканция, отпуск и след демобилизация, всеки военен може да сложи пръстен. И не само пръстенът: вериги, гривни, пръстени по принцип не се допускат при изпълнение на военна служба.
И ако няма пряка заповед или вътрешен акт, тогава войниците могат безопасно да носят пръстена. Забраната за бижута като цяло и пръстени в частност е пряко свързана с безопасността. Пръстенът може да се вкопае, ограничавайки подвижността, но най-често започва да се върти, създавайки хлабина между метала и кожата, създавайки заплаха – предмети могат да се придържат към него. Имаше случай в американската армия, когато военен хвърли осколочна граната, но за момент тя се закачи за пръстена и вместо да отлети надалеч, падна наблизо.
Когато използват оръжия за далечно разстояние, пръстенът може да причини ненужно плъзгане.
Във високотехническите видове войски, във флота и в артилерията се изтъква друга причина. Златото има висока топло- и електрическа проводимост.
Когато е в контакт с големи метални повърхности и обслужващо оборудване, войникът може да получи разряд на статично електричество, да наруши сложни устройства или да причини късо съединение.
Пръстенът също може да изгори, тъй като златото се нагрява бързо и дори да е незначително, в битка или отговорно задължение може да разсейва и да доведе до сериозни последствия.