Учени отбелязват, че хората, които минат 60-годишна възраст, увеличават нуждата от сън. По някаква причина обаче много възрастни хора се събуждат рано. Наистина ли им трябват 4 -5 часа, за да се наспят?
Смята се, че за зрял човек 7 -8 часа сън е норма, възрастният човек се нуждае от час или два повече. Пенсионерите обаче често заспиват с големи трудности и стават рано. Младите хора се нуждаят само от средно 25 минути, за да заспят, а възрастните имат нужда поне от около час.
Учените от години провеждат изследвания свързани със съня. Те открили, че невроните в преоптичната вентролатерна област на мъзачната кора били отговорни за регулирането на този процес. С възрастта техния брой намалява, което води до нарушение на съня. Това явление се наблюдава при хора с болестта на Алцхаймер.
Друга причина възрастните хора да се събуждат рано е, че променят режима на съня си. В зряла възраст така наречената „дълбока фаза на съня“ заема значителна част, която помага за възстановяване на силите. При възрастните хора продължителността е намалена, което прави съня по-чувствителен, по-малко стабилен и периодичен. Учените отбелязват още, че с напредване на възрастта, работата на биологичния ни часовник се нарушава. Тялото се справя все по-трудно със стреса, реагира по-зле при непредидени обстоятелства, по-трудно се приспособява към промяна във външните условия.
Често с напредване на възрастта човек се оплаква все повече, че е уморен от кафги, конфликти и напрегната домашна обстановка. Всичко това оказва негативно влияние върху психиката и съня. Хроничните заболявания пък са друга често срещана причина.
Преди няколко години учени предположиха, че циклите на съня зависят от еволюцията на човека. Те вярват, че моделът на сън при млади и възрастни хора е разработен в продължение на хиляди години и спомага за оцеляването.
В миналото се говори, че докато младите от едно племе са ходили да лувуват и да приготвят храна, то възрастните са наблюдавали за безопасността на племето, да не би да приближава опасност и съответно са алармирали при наличието на такава.
Ако възрастен човек има проблеми със съня, лекарите препоръчват да се разработи ясна ежедневна рутина, в която да има място за физическа активност и почивка. Експертите съветват още, че пенсионерите не трябва да се заключват между четири стени, а да продължат да водят активен начин на живот, изпълнен с хубави моменти, разходки сред природата, общуване с други, за да запазят своето хсихологическо здраве.
Източник – фишки.нет
Снимки – ru.depositphotos