Сухите устни са често срещан проблем, с който се сблъсква почти всеки.
Това състояние може да бъде причинено от различни фактори, както външни, така и вътрешни.
В напреднали случаи могат да се появят пукнатини по устните, които могат да кървят и да причинят възпаление. Нека да разгледаме причините за повишената сухота на устните, казва Шигапова Наиля .
Кожата на устните е различна от кожата на лицето и лигавицата на устата. На устните няма стратифициран епител, който предпазва дълбоките слоеве на тъканите от външни влияния, няма мастни и потни жлези, които осигуряват хидратация.
Затова трябва несъзнателно периодично да овлажнявате устните си със слюнка. Освен това устните имат много кръвоносни съдове и нервни окончания, което им придава розов цвят и специална чувствителност.
Сухите устни могат да бъдат причинени от различни фактори като:
Сух въздух на закрито;
Използване на дълготрайни червила или агресивна козметика за устни;
Навик за облизване или хапане на устни;
Яденето на пикантна храна;
Нараняване на устните от зъби;
Излагане на студ или слънце без защита.
За овлажняване и омекотяване на сухите устни се препоръчва използването на балсами или червила с естествени съставки като масло от жожоба, масло от ший, алое вера, пчелен восък и керамиди.
Препоръчително е да избягвате продукти с аромати, оцветители, киселини, фенол, ментол и блясък, тъй като те могат допълнително да изсушат и наранят нежната кожа на устните. Натурални продукти като мед, кокосово масло и сок от алое вера могат да се използват за омекотяване на устните ви.
Причината за сухи и напукани устни може да се дължи на липсата на важни витамини и микроелементи като А, Е, В2, магнезий, желязо и каротин.
Като начало се препоръчва да приемате мултивитаминен комплекс за един месец и ако ситуацията не се подобри, трябва да се консултирате с лекар, за да се изследвате и да идентифицирате конкретен дефицит.
Друга причина за сухота може да бъде дехидратацията, така че е важно да пиете достатъчно вода и да ограничите приема на кафе и алкохол.
Херпетични обриви, дерматит, екзема, кандидоза и бактериални инфекции също могат да повлияят на състоянието на кожата на устните. Ако подозирате тези заболявания, трябва да се консултирате с лекар за диагностика и лечение.
Хронични заболявания като захарен диабет, синдром на Кавазаки, синдром на Мелкерсон-Розентал, нарушения на слюнчените жлези, склеродермия, туберкулоза и ихтиоза оказват влияние върху състоянието на устните и изискват консултация със специалист за установяване на причината и лечението.
За да намалите сухотата и напуканите устни, се препоръчва да избягвате пикантни храни, да използвате овлажняващи балсами за устни, да избягвате облизването на устните си на открито при студено или ветровито време, да останете хидратирани и да използвате овлажнител.
Ако имате проблеми със сухота и напуквания на устните, препоръчвам следните „спешни“ мерки:
Масаж на устни с вазелин: Нанесете малко количество вазелин върху кожата на устните и я масажирайте нежно в продължение на 2 минути, след това отстранете вазелина с топла, влажна кърпа и нанесете хидратираща маска.
Маска с извара за устни: Смесете супена лъжица пълномаслена извара с малко сметана, нанесете получената маска върху устните си за 10 минути, след което изплакнете с топла вода.
Маска за устни с маслина: Почистете устните и нанесете растително масло, за предпочитане зехтин, за меки и еластични устни.
Маска за устни от краставица: Настържете краставицата на ситно ренде, нанесете пастата върху кожата на устните за 15 минути, за да я овлажните и освежите.
Грижа за устните с помощта на витамин Е: Използвайте капсули витамин Е, налични в аптеките, за ежедневна грижа за устните и защита от студа.
Балсам за устни: Използвайте специални балсами за устни за овлажняване и защита от външни влияния (например Carmex и Eveline SOS Argan).