Знаеш ли какво е „студено варене“? Този метод е приет да се използва главно при чай и кафе, особено популярен е през лятото. И изниква един въпрос – наистина ли е безопасен?
Понякога приготвянето на студен чай у дома може да отнеме известно време – трябва да оставим сварения чай да изстине, после да го приберем в хладилника и чак тогава да се освежим с него.
Някои хора предпочитат да избегнат дългата процедура и директно със студена вода да приготвят чая, но дали това е добре за нашето здраве?
Трябва да знаем, че някои видове чай се нагряват по специфичен начин, след като са набрани и изсушени. Когато ги залеем с вряла вода, ние унищожаваме евентуалните микроби и патогени по тях. Обаче ако преминем директно към студения чай, тези микроби могат да останат във водата и в един момент да доведат до влошаване на нашето здраве.
Именно затова се препоръчва студеният чай у дома да се приготвя по дългия начин – чаят се вари, след това се охлажда, може да се добавят и кубчета лед.
Ако решим да използваме подсладители за нашия чай, винаги е добре да го направим докато той още е горещ – така медът и захарта се разтварят по-добре и по-бързо.
Вкусът на студено сварения чай зависи от вида от една страна и вашите собствени предпочитания от друга. Зеленият и черният чай са по-малко горчиви, тъй като кофеинът, който съдържа, се освобождава по-трудно в студена вода. Студената напитка също има по-малко сила да ви събуди. От друга страна, вкусовите нюанси на чая могат да се развият по-добре в студена вода. Чаят има по-мек вкус и в същото време можете да усетите по-добре различните вкусове на всеки вид чай.
Ако все пак се предпочете метода за „студено варене“ е желателно да се купят чаени смеси, които са подходящи. Друг добър съвет е да се остави чаят да се кисне по-дълго време във водата, а защо не и да се използват и готови пакетчета чай.
Снимка – Freepik