Реакцията на ресторантьорския бранш по повод оплакванията за „златните пържоли“ накара министърката на туризмав лицето на Зарица Динкова да се опита да успокои спора.
В изявлението си, като министър на туризма, изразява силната си загриженост от сигналите, които Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията изпратиха към българските потребители.
Събитията, свързани с продажбата на телешко месо по грамаж и последвалата буря от реакции в социалните мрежи, бяха особено популярни и породиха спорни търговски практики. В отговор на тези сигнали, сдруженията изразиха намерение да съдят клиента, който смело повдигна въпроса.
Министърката напомни, че обществото цялостно изразходва значителни средства от данъците на гражданите, за да подпомогне ресторантьорския бранш, особено в условията на честите затваряния на заведенията по време на пандемията.
Въпреки разбирането, че бизнесът трябва да функционира без излишни административни бариери, не може да се допуска, това да бъде за сметка на останалата част от обществото. По този повод, тя призовава целият ресторантьорски бранш да преразгледа своето поведение и да подходи с по-голяма отговорност към образа на българския туристически продукт.
В заключение, министърката изразява загриженост, че ако не бъдат предприети по-отговорни мерки, ще ѝ бъде трудно да защити данъчните приходи в бюджета за следващата година. Отсъстващите аргументи и подкрепа от българското общество може да повлияят на решението за запазване на текущата ставка от 9% ДДС за цените на храната и безалкохолните напитки в заведенията, както беше решил финансовият министър Асен Василев до края на 2023 г. Следващата година обаче, тази мярка ще бъде прекратена.
Преди дни, двете браншови сдружения призоваха министърката да подкрепи исканията им за запазване на 9% ДДС за заведенията за цялата 2024 година или дори завинаги, пишат от 24часа.бг.