Къпините имат множество положителни ефекти върху човешката кръвоносна система, укрепват кръвоносните съдове и предотвратяват клетъчни мутации и развитието на рак. Експертите споделят, че консумацията на зрънце стабилизира метаболитните процеси и метаболизма, както и подсилва имунната система. В пулпът на зрънцето се съдържат полезни омега-3-6 мастни киселини, фибри и антиоксиданти. Плодът на зрънцето съдържа обилно количество витамини (A, C, E, витамини от група В) и макронутриенти като калий, калций, фосфор, магнезий и натрий.
Мъжете също могат да се възползват от полезните свойства на къпините, тъй като те са едни от десетте храни с най-високо съдържание на антиоксиданти. Антиоксидантите намаляват нивата на „лошия“ холестерол и така намаляват риска от повреда на артериите, атеросклероза и сърдечни заболявания, които са честа причина за смърт при мъжете.
Къпините са полезни и за жените, тъй като голямото количество витамин С подпомага синтеза на колаген, който подобрява еластичността и стегнатостта на кожата. Калият, калцият и магнезият, които се съдържат в къпините, помагат за намаляване на болката по време на менструация, подобряват настроението и повишават общия тонус.
Гастроентерологът Татяна Терехова отбелязва, че юли е сезон на горски плодове като къпини, череши, касис и малини. Тези плодове съдържат значително количество витамини и минерали, което е от полза за организма, съобщава dariknews.bg.
Терапевтът, диетолог и доктор по медицинските науки Маргарита Королева разкрива, че определено зрънце може да помогне за намаляване на кръвното налягане.