Професорътпизброи осем разрушителни признака на самосаботаж и начини за справяне с него. Самият термин означава съзнателно или подсъзнателно унищожаване на собствения живот.
„Ако повечето хора не правеха това, всички вече щяхме да живеем в „светло бъдеще“. Но ние упорито слагаме спици в собствените си колела и не постигаме цели, които бихме могли да постигнем с нашите данни. Тихо и неусетно се случват тези поражения в ежедневните житейски битки, само понякога има утайка от неразрешен проблем…” , отбеляза психологът.
Услужливата психика изплъзва извиненията: „Уморен съм“, „това изобщо не е мое“, „сега няма време“. „Ще се справя по-късно“, заради което изучаване на език, сутрешен джогинг, медицински преглед , приемът в курсове за напреднали отиват на заден план или завинаги. Но обичайният живот не се променя – нашата зона на комфорт: нейната стабилност и чувство за сигурност се запазват.
„Така че дори не се опитвате да разберете какво се случва с вас. Но това е болест, наречена „самосаботаж“.
Търсят се причини, поради които човек не може да се направи:
Нямате достатъчно време за това. Започвате и веднага се отказвате от този бизнес, защото началото е поставено и имате други спешни неща.
Веднага щом започнете да правите това, има желание да се разсейвате: чай, кафе, интернет,обаждане, разходка на кучето и т.н. Веднага щом се заемете с този бизнес, се появява сънливост и непреодолимо желание да отложите, да си починете.
Подготвяте се дълго време да започнете да правите това, да подредите нещата на работното място, да закупите необходимото оборудване, да изучавате хороскопи, за да разберете точния момент, но … не започвате, цялата решителност отиде в подготовката. Най-общо това поведение се нарича отлагане.
Започвате да правите това, внимателно изпипвайки всеки детайл, следващ и следващ също, отнема време и усилия, за да го доведете до съвършенство, докато основното се губи – желанието да получите резултат.
„Iтъпка към решаването на този наистина много важен ваш проблем може да бъде опит да откриете причините за възникването му у себе си (самостоятелно или със специалист). Наистина, защо човек лично („сам“) се противопоставя на целите си („саботаж“)?“ – казва специалистът.
И всеки човек има свои собствени причини за това състояние. Възможно е да се поровите в миналото и да идентифицирате събитието, което е станало травматично. След това да идентифицирате и изпитате потиснати емоции. Този съвет е даден от автора на книгата „От самосаботаж към саморазвитие“, консултант на Forbes Бриана Уист. Според нея подобно действие ще бъде началото на освобождаване от подсъзнателната вътрешна спирачка. Трябва обаче да се разбере, че понякога самосаботажът не е враг, а по-скоро действа като маркер на вътрешен проблем.
„Може би, когато сте искали да направите нещо, което ще промени положително живота ви – както си мислите – всъщност сте попаднали под „целите на някой друг“ и ще решите проблеми, които не са ваши. В този случай самосаботажът спира от грешна стъпка“, отбеляза експертът.
Екпертът съветва – ако имате нужда от незабавно положително подкрепление, поставете си за цел да правите една малка крачка на ден. С течение на времето нещата ще вървят по-уверено и един ден ще видите колко далеч сте от точката, от която всичко започна.