Много от нас дори не са чували името Джой Мангано. Но е почти невъзможно да не уважаваме тази жена: тя сама отгледа три деца, работейки на няколко места, за да ги осигури, а след това, благодарение на своите идеи и постоянство, тя успя да изгради бизнес с милиони долари доходи. И нейните изобретения са познати на почти всички.
Желанието на Джой да твори го има още от нейното детство. Тя рисува и създава скулптури, а на 12-годишна възраст за първи път се проявява като изобретател. Целта беше много оригинална: да преработи тостера, така че да може да пече не само хляб, но и други продукти. Но устройството не се оправда – веднага щом включи подобрения тостер в контакта, той избухна. Това събитие беше първото от многото неуспехи в живота на Мангано, но нито едно от тях не можа да я спре по пътя ѝ към успеха.
Като тийнейджър Мангано получава работа във ветеринарна клиника. Там тя беше засегната от идеята да създаде флуоресцентна яка срещу бълхи. Поради възрастта си тя нямаше средства за реализиране на проекта и година по-късно откри, че голяма компания е пуснала в продажба светещи нашийници, които носят милиони долари печалба. Но това само засили вярата на Джой в себе си, защото ако идеята, която ѝ дойде наум, успя да спечели такава популярност, тогава тя щеше да повтори такъв успех със следващата идея, но със собствените си ръце.
Джой завършва Нюйоркския университет през 1978 г. със степен по бизнес администрация. После се омъжи. Двойката имаше две дъщери и син, но, за съжаление, през 1989 г. нашата героиня и нейният съпруг Тони решиха да се разведат. За да издържа децата, Мангано трябваше да работи на няколко места едновременно. И така, по време на дългото си пътуване, тя работи като сервитьорка, мениджър и дори предприемач – Джой се опита да продава домашно вино.
Струва ли си да описваме как се е почувствала една разведена самотна майка с финансови проблеми? Но през този период от живота Мангано има идея, благодарение на която името ѝ в крайна сметка става известно в цялата страна, а след това и в света. Това се случило по време на среща с приятели, когато гостите случайно счупили чаша вино. Джой започна да събира парчетата с парцал и се нарани лошо върху тях. Това породи идеята в главата ѝ да изобрети самоизстискващ се моп, така че да не се налага да докосва миещата част.
Без да се колебае и да чака, Мангано започна да реализира идеята. Използвайки собствените си спестявания и подкрепата на семейството и приятелите си, тя успя да събере 100 000 долара, които инвестира в новия си проект. Всяка част от изобретението е проектирана под ръководството на Джой. И през 1991 г. първите 100 мопа се появяват на рафтовете на магазина, собственост на баща ѝ. Новият продукт се нарича Miracle Mop и представлява пластмасова конструкция с механизъм за изцеждане и памучна част за пране. Производител беше новосъздадената компания Arma Products. Мангано продава изобретението си на изложения и малки магазини в Лонг Айлънд, но бизнесът не се развива добре. Печалбите за първата година възлизат само на 10 000 долара и дори не достигат нивото на средните доходи в Съединените щати от онези години.
Но Джой не се отказа. Както самата тя ще си спомни по-късно: „Хората ме помислиха за луда, опитвайки се да продам моп. Те казаха: „Мопът е просто моп.“ Но знаех, че не е.“ През 1992 г. тя успява да си осигури малко ефирно време в телевизионния магазин QVC. Мангано беше толкова нервна, че когато дойде моментът, отначало не можа да каже нито дума. За щастие, преодоляла страха си, тя описа достойнствата на изобретението си в ярки подробности пред камерата. Ефектът беше фантастичен. Половин час след излъчването каналът получи около 18 000 поръчки за нов моп. Мениджърът на канала, който поръча 1000 мопа от нея предварително, беше шокиран.
Това представяне стана решаващо в бъдещата кариера на момичето: спечелените пари бяха достатъчни, за да се създаде производствена работилница и продажбите започнаха да растат. Често Джой лично рекламира своя продукт, а през 1995 г. приходите на компанията надхвърлят 1 милион долара.
Мангано не спря дотук. Например, както си спомня дъщеря ѝ, веднъж забелязали мъж, който не можел да извади ключовете от колата си от джоба си, защото ръцете му били пълни с торби с пайове, които не можел да остави. Година по-късно Arma Products пусна специална кутия за печене. Както Джой описва себе си и своите идеи: „Аз съм като всички останали. Аз съм майка, работя, имам къща, която трябва да се почисти. Имам живот, който трябва да се организира. Всички имаме едни и същи нужди и аз ги задоволявам.“
Силната страна на идеите са бюджетните решения на дребни проблеми, с които всеки се сблъсква в ежедневието. Например, един от продуктите ѝ е комплект от няколко чаши. Създаден е да помогне на хора, които нямат нужда да носят очила през цялото време. Такъв комплект може да бъде поставен във всяка стая, така че да не е необходимо да си спомняте къде сте оставили аксесоара за последен път. Идеята намери своя купувач: общо бяха закупени повече от 13 милиона комплекта.
В Америка историята на самотна майка, която стана ръководител на успешен бизнес, е известна не по-малко от някои филмови звезди. Между другото, холивудските продуценти не можеха да подминат такъв сюжет, сякаш специално създаден за филмовата адаптация. Резултатът не закъсня и през 2016 г. се състоя премиерата на биографичния филм „Радост“, където ролята на Мангано беше изиграна от носителката на Оскар Дженифър Лорънс. Всъщност ролята на нашата героиня също ѝ донесе награда – за този проект Дженифър получи наградата „Златен глобус“.