Любопитно е да се знае, че в Германия полиция може да бъде повикана до адрес, ако случайно в апартамента детето тича нагоре – надолу или сме решили късно вечерта да пуснем пералня. Да не говорим, ако вечерно време пуснем и шумна прахосмукачка.
Вдигаме ли шум във време, в което това е забранено и чуят ли съседите този шум, те ще се обадят и ще повикат полицаите.
Тук не говорим за безумен купон, за силна музика, нито за пиянско караоке, а за обикновени битови звуци, на които у нас рядко някой би обърнал внимание.
Въпреки всичко в Германия нещата стоят по различен начин. „Тихото време“ е нещо свещено и немците са много чувствителни към нарушаването, особено към всеки допълнителен шум между 22 и 7 часа сутринта.
Преди време по време на организирано парти в Гърция, имаше немски туристи, които повикаха полиция, тъй като то се състоя в часове, в които е прието да има абсолютна тишина – между 13 и 15часа.
Често ако не си изхвърляте боклука разделно, можете да бъдете „обаден“ от някой съсед и да получите глоба.
При силни шумове във време определено за почивка, немците няма да се поколебаят да се обадят в полицията и да разкажат колко непоносим е съседския шум. Те дори биха поискали от полицаите да арестуват шумната компания или този, който го предизвиква.
Обикновено полиция пристига на адрес до 15 – 20 минути, почти гарантирано е че това посещение няма да завърши само с мъмрене, най-често се налагат глоби.
Ако обаче полицията отиде на сигнал за много силна музика и пиянски купон, всички участници могат да бъдат натоварени в полицейски микробус и откарани до участъка, където ще прекарат остатъка от вечерта.
И тук идва Вашето мнение – прекалено ли е това „тихо време“ и обаждането до полиция за най-малкия шум.. необходимо ли е да се прилагат такива методи за справяне с шумните съседи?