Със сигурност имате буркан с кисело зеле вкъщи или смятате да се запасите. Така че не забравяйте да включите този продукт в ежедневната си диета и начин на живот. Киселото зеле е шампион по количество витамини, хранителни вещества и минерали. Съставът му е впечатляващ: органични киселини – млечна, оцетна, янтарна, тартронова; витамини от групи А, Е, К, групи В, С (в големи количества); минерали – фосфор, натрий, цинк, йод, селен, желязо, калий, манган; сложни въглехидрати – нишесте, фибри, пектини; биофлавоноиди.
Гледайки такъв богат състав, е лесно да се разбере, че киселото зеле е склад за хранителни вещества. Как точно се отразява на тялото, каза споделя известен диетолог. Той нарича зелето „вълшебно“. Обяснява, че в зелето се съдържат много полезни пробиотици, които са важни за чревната микробиота.
Ето защо е много полезно да включим в хранителното си меню храни с пробиотици. В идеалния случай трябва да приемаме 2-3 порции пробиотична храна на ден, казва диетологът. И така, една порция кисело зеле е от 100 до 200 грама дневно ще спомогне за поддържането на добро физическо здраве.
В допълнение към зелето, пробиотиците се намират естествено в следните храни:
всякакви кисели зеленчуци;
кисело мляко без добавена захар;
кефир;
кимчи;
квас;
комбуча.