Доскоро се смяташе, че психологията и философията вървят ръка за ръка. Едва през 1870-те години психологията се появява като самостоятелна научна дисциплина. Оттогава, благодарение на многобройните проучвания и технологичния напредък, научихме много, макар и само повърхностно.
Каним ви да се запознаете с тези интересни факти от психологията.
Изследванията потвърждават, че ако обявявате целите си на другите, е по-малко вероятно да ги постигнете, защото губите мотивация.
Още през 1933 г. се провеждат тестове, доказващи, че след като целите са обявени, хората са по-малко склонни да ги изпълнят, защото губят мотивация. Смята се, че това е така, защото удовлетворява самоидентичността на човека достатъчно, за да му попречи да върши тежката работа за постигане на тези цели.
Повечето хора имат любима песен, защото я свързват с емоционално събитие в живота си.
Добре известно е, че музиката има пряко въздействие върху емоциите. Проучване на девет студенти установи, че и обратната страна е вярна – подобно на някои миризми могат да ни напомнят за моменти от миналото.
Музиката променя визуалното възприятие на света. Ново проучване от университета в Грьонинген показа, че музиката има силно влияние върху възприятието. Проучването се фокусира върху способността на хората да „виждат“ щастливи и тъжни лица, когато слушат различни музикални песни.
Изследванията показват, че харченето на пари за другите носи повече щастие, отколкото харченето на пари за себе си.
Проучване на Harvard Business School установи, че хората всъщност са по-щастливи, когато дават пари на други.
Умните хора са по-склонни да се подценяват, а невежите са по-склонни да се смятат за гений.
Известен като ефекта на Дънинг-Крюгер, някои неквалифицирани хора вярват, че превъзхождат другите и оценяват способностите си много по-високо, отколкото са в действителност. От друга страна, някои висококвалифицирани специалисти често подценяват собствената си компетентност, вярвайки, че това, което е лесно за тях, е лесно за другите.
Ако си спомняте минало събитие, вие всъщност помните последния път, когато сте го запомнили, а не самото събитие.
Едно интересно прозрение за това как работи мозъкът е, че всеки път, когато имаме памет, ние я трансформираме малко. Скорошно проучване на Northwestern Medicine установи, че припомнянето на спомени често ги прави по-малко точни с течение на времето.
Психологически доказано, че можете да се влюбите само за 4 минути. Да се чувстваш „влюбен“ е химическа реакция на мозъка, а не на сърцето.
По-високият IQ затруднява намирането на половинка за жените.
Последният човек, за когото мислите преди лягане, е или причината за вашето щастие, или причината за болката ви.
Добрите лъжци също са добри в засичането на лъжите на други хора.
Откъсването на хартия от бутилки с напитки е знак за сексуално недоволство.
От всички хора, които са родени слепи, никой не е диагностициран с развитие на шизофрения.
Пеенето може да ви помогне да се чувствате по-малко тревожни и депресирани.
Сред всички психологически разстройства, анорексията има най-висок процент на смъртност от 5% до 20%.
Тежката депресия засилва процеса на стареене в клетките, което води до биологично стареене.