За съжаление нашите домашни любимци, независимо дали са котки или кучета, не знаят как да се изразят с думи. Затова човечеството трябва да се чуди какво се крие зад мъркането, мяукането или… зад съскането.
Доста обичайно е котката да сплеска уши и да съска срещу непознати. Уверяваме ви, че котката няма психологически разстройства, това е абсолютно нормално!
Котките са същества, които обичат стабилността. А котките, които живеят в апартамент и не виждат улицата, имат много разклатена нервна система. Посещението на непознат за тях е като природно бедствие за тях, чието ежедневие е едно и също всеки ден. Котките не обичат промените в обичайното им местообитание.
Внезапна промяна в обичайния график може да предизвика агресия при котка. Тя може да се скрие под дивана, да съска, да ръмжи на непознат.
Котката изпитва страх и вярва, че непознатият претендира за нейна територия и може да остане в къщата й завинаги.
Смята се, че чрез съскане и ръмжене котката се опитва да покаже превъзходството си над непознатия. В крайна сметка котките не могат да се видят в огледалото и не могат да оценят адекватно размера си спрямо човек.
Има мнение, че чрез агресивно поведение към непознат котката също демонстрира готовността си да защити както собственика, така и личното си пространство. Струва си да се разбере, че котката не знае намеренията на непознатия.
Какво да направите, ако котката ви съска или ръмжи на гости
Първото нещо, което трябва да направите, е да кажете на гостите си да не нарушават личното пространство на вашия домашен любимец.
Вашите гости не трябва да тичат презглава към вашия домашен любимец. Не забравяйте, че вашата котка е ваш приятел. Не позволявайте на никого да нарушава личното му пространство.
Ако домашният любимец престане да чувства опасност, тогава той ще дойде да се „запознае“ с вашия гост. Повярвайте ми, ще го забележите.
Второто нещо, което трябва да направите, е да осигурите на вашия домашен любимец уютно, тихо място, недостъпно за любопитни очи. Нека е дори под леглото или зад дивана.
Не се опитвайте да измъкнете домашния си любимец оттам, веднага щом котката престане да чувства опасност, тя ще излезе сама. Добра идея е да осигурите на котката си играчки, които да я разсейват и да облекчат стреса от срещата с приятелите ви.
Трето – Не се опитвайте да представяте котката си на гостите против волята й.
Котката ще се мъчи, избягвайки докосването на непознати.
Бъдете търпеливи! Котешката тревожност не се различава от човешката. Животното също има определени чувства и страхове.
Всяка котка свиква с непознати по различен начин; една котка спира да се страхува след 10 минути, друга – след 10 дни. И има толкова общителни животни, че те изобщо няма да се страхуват от самото начало на запознанството си.
Бъдете търпеливи със страховете на котките, защото инстинктът за самосъхранение е това, което е позволило на котките да оцелеят до днес.