Събуждането посред нощ със спазми и болезненост, обикновено в краката, е изненада и много дискомфорт. Британският терапевт Ниса Аслам в интервю за The Sun разказа какво трябва да се направи, за да се спрат неволните мускулни контракции, които имат пароксизмална природа.
Справка: Крампите често срещано състояние, което може просто да бъде причинено от престой в една поза твърде дълго. Може да има по-сериозна причина.
Според лекаря около 60% от хората изпитват нощни крампи на краката. В този случай жените са по-склонни да страдат от заболяването, а не мъжете. Характерно е, че честотата на пристъпите нараства с възрастта. В повечето случаи неволните контракции засягат мускулите на прасеца, но могат да бъдат диагностицирани и в предните и задните бедрени мускули.
„Не винаги е очевидно защо имате крампи на краката. Те могат да бъдат свързани с позицията на краката Ви в леглото. Често спим с изпънати крака от тялото. Това скъсява мускулите на прасеца, което ги прави по-податливи на крампи. Други фактори, които могат да допринесат, включват седене или стоене неподвижно за дълги периоди от време. По същия начин мускулното напрежение поради прекомерни упражнения може да доведе до мускулна преумора и риск от крампи на краката“, каза лекарят.
Причина за чести крампи на краката е липсата на магнезий. „Магнезият е отговорен за повече от 300 биохимични процеса в тялото, включително мускулна контракция и предаване на нервни импулси. Ниският магнезий причинява ниски нива на калий и калций, тъй като нарушава тяхното регулиране, което води до мускулни крампи и мускулна слабост. Най-новото национално проучване на диетата и храненето установи, че повече от една на всеки десет (11%) от възрастните жени и 14% от възрастните мъже консумират магнезий под долното референтно ниво (LRNI), ниво, при което дефицитът е много вероятен,“ – обясни тя.
Какво е магнезий?
Магнезият е минерал, без който клетките на тялото не могат да функционират правилно. Той е 4-ти по концентрация в тялото и 2-ри по концентрация в клетките на тялото. Магнезият е от съществено значение за правилното функциониране на различни системи на тялото, включително сърдечно-съдовата, имунната, нервната и опорно-двигателния апарат.
Приблизително половината от наличния в тялото магнезий се намира в костите, а другата половина е в клетките на тъканите и органите. Допринася за правилното функциониране на мускулите и нервите, поддържа постоянен сърдечен ритъм, правилното функциониране на имунната система и здрави кости, стабилизира нивата на кръвната захар и поддържа здравословно кръвно налягане. Липсата на този минерал е свързана с нарушение на сърдечния ритъм, което може да доведе до смърт от инфаркт на миокарда.
През повечето време човек получава всички необходими витамини и минерали от храната. Въпреки това, според резултатите от проучването, хората, които са приемали повече от 200 mg магнезий дневно, са имали значително намалени гърчове в сравнение с тези, които не са приемали добавката.
Храните, богати на магнезий, включват:
бадеми
кашу
зърнени храни
варива
зелени зеленчуци като спанак
В сравнение с естествените храни, преработените храни съдържат по-ниски нива на магнезий. С напредване на възрастта тялото усвоява около 30% по-малко магнезий от храната. Лоши навици – Пушенето и алкохолът, както и някои лекарства намаляват нивата на магнезий.
Ниските нива на витамин D също намаляват усвояването на минерала.
„Крампите на краката могат да бъдат свързани с други състояния като заболяване на моторните неврони. Оше – болест на Паркинсон, диабет, остеоартрит, проблеми с щитовидната жлеза, черния дроб и бъбреците, сърдечни заболявания или проблеми с кръвообращението. Ето защо, ако често имате крампи на краката или ако те са толкова болезнени, че пречат на съня и не можете да функционирате нормално на следващия ден, свържете се с вашия лекар“, заключи лекарят.