През 90-те години името му гърмеше по целия свят. Той изненада публиката с такива мащабни и необикновени трикове, които никой не беше правил преди него. Той правеше 50 представления на месец и така стана най-богатият илюзионист в света.
Истинското му име е Дейвид Сет Котлин, но за света той е познат като Копърфийлд, име, заимствано от работата на Чарлз Дикенс.
Той е роден в Ню Джърси в еврейско имигрантско семейство. От ранна детска възраст обича магията и триковете. Първите си представления организира пред енориашите на местната синегога. Неговият първи учител бе дядо му, който често забавлява внука си с трикове от карти.
На 12 годишна възраст той имаше достатъчно трикове в арсенала си, за да бъде приет в Американското общество на магьосниците. За първи път излиза на сцената през 70-те години. Тогава му бе поверена една от главните роли в мюзикъла „Магьосникът“. Поради заетостта си в театралната постановка, той дори отпада от университета.
Няколко години по-късно започва работа в телевизията, където е водещ на авторско предаване „Магията на Дейвид Копърфийлд“.
През 80-те години Дейвид започва работа по мащабни илюзии, които накараха целия свят да затаи дъх пред екраните. Той разработи и представи на света грандиозен трик с изчезване на самолет при това пред публика. Той премина през Китайската стена, прелетя над Големия Канион и накара Ориент Екпрес да изчезне. Той работи в екип с 300 души, включително около 80 инженери.
В началото на 90-те години прави 50 представления месечно и в резултат на това е признат за един от най-популярните хора. Попада в книгата на рекордите на Гинес. Илюзионистът получава приходи от около 4 милиарда долара и е обявен за най-богатият на всички времена.
В началото на новия век веднъж се оказа, че Дейвид няма с какво повече да изненада обществото. Ракриха се много от тайните на най-известните му трикове. Развенчателите на „магията на Копърфийлд“ се надпреварваха да разкрият как великият маг подвежда доверчивата публика.
Това сериозно удря репутацията на Дейвид и неговата популярност, хората постепенно започват да забравят за него и неговото изкуство. През 2016 година дори един от каскадьорите му завежда дело срещу него, защото се бил наранил по време на изпълнение на каскада. По време на процеса Копърфийлд трябваше да разкрие технологията на фокуса. Това обаче имаше малък ефект върху неговото финансово състояние.
Той направил няколко добри инвестиции – притежава колекция от антики, луксозни недвижими имоти на тропическите острови. Освен това издава няколко книги в сътрудничество с популярни писатели. Освен това отваря и собствен музей на илюзиите.