„Абсолютно излетя от главата ми“, „Само преди секунда знаех какво трябваше да направя…“ „Забравих“ … в наши дни непрекъснато чуваме такива оплаквания. И ако по-рано забравата се смяташе за проблем на старостта, то днес младите хора също се оплакват от лоши спомени.
Експерти препоръчват храни, които поддържат мозъчната функция.
Черен шоколад –какаовите флавоноиди, открити в тъмния шоколад, подобряват когнитивните функции като учене, запаметяване, възприятие, комуникация, регулиране на емоциите, вземане на решения. Полезно е да се консумират 40 грама черен шоколад седмично.
Леща за гответе – бобовите растения като леща, нахут, соя и боб съдържат фолиева киселина, калий и желязо. Благодерие на фолиевата киселина в състава си, бобовите растения имат положителен ефект върху паметта на човек, независимо от неговата възраст. Проучване от университета в Пенсилвания установи, че младите жени с дефицит на желязо развиват „забравата“ по-бързо.
Поради високото си съдържание на витамин В, бобовите растения са много ценни за мозъка и нервната система. Не насърчават производството на неутротранмитери, които осигуряват предаването на импулси между невроните и укрепват паметта. Придобийте навик поне веднъж седмично да консумирате бобови растения.
Мазни риби като сьомга, хамсия, сардина и лаврак са изключително богати на Омега 3, които са здравословно ненаситени мастни киселини. Те от своя страна предпазват от редица заболявания, сред които деменция, забрава и други неврологични проблеми. За тази цел е препоръчително поне 2 пъти в седмицата да се консумира риба.
Тиквени семена – мощен източник на антиоксиданти, предпазват мозъка от увреждане на свободните радикали. Тиквените семки са добър източник на магнезий и цинк. Препоръчва се консумация на една чаша несолени тиквени семки на ден.
Орехови ядки – източници на протеин и здравословни мазнини. Твърди се, че те имат невероятното свойство да подобряват паметта. Проучване от 2015 г. в Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) установи, че адекватният и балансиран прием на орехи подобрява резултатите от когнитивните тестове за учене, запомняне, разбиране, общуване, регулиране на емоциите и вземане на решения. Препоръчителна дневна доза – минимум 3 ореха.
Спанак – Зелените зеленчуци като спанак, къдраво зеле, рукола и магданоз съдържат витамин К, бета-каротин, лутеин, фолиева киселина, които са полезни за здравето на мозъка. Според изследванията тези храни забавят мозъчната дисфункция с 40%. Tokgöz отбелязва, че зеленчуците, които са важни за здравето на мозъка.
Още в разнообразното ни хранене трябва да присъстват яйца, куркума и зехтин.