Понор – в геологията наричано още карството образувание, проходен въртоп. Често подземните води издълбават пещери на няколко етажа. В България такива са Дяволското гърло, Ягодинската пещера и други.
Карстовите дупки са склонни да се появяват навсякъде и по всяко време – почвата просто пропада без никакво предупреждение. Човек може да си легне спокоен и да заспи, а на сутринта през прозореца вместо да види детска площадка или къща, може да види гиганска дупка с дълбочина от близо 600 метра.
Тези селекция снимки включва едни от най-известните понори в света.
Бима
Кладенецът Бима, разположен в северната част на Оман, често е наричан най-красивият карстов феномен в света. Местните жители го превръщат в атракция, която активно привлича туристи от цял свят.
Сиема Хумболт
Гигатската карстова дупка, която се появи във Венецуела насред гора е дълбока 314 метра.
Червено Езеро
Образуваното в Харватия карсктово езеро получи името си от околните червеникаво-кафяви скали, оцветени с железен оксид. Смята се, че езерото е образувано в резултат на срутването на тавана на подземна пещера. Достига 530 метра в дълбочина и 30 милиона кубически метра в обем.
Небесна яма
Това е най-голямата понора в света – 662 метра дълбочина, 626 метра дължина и 537 метра широчина. Тази гигантска дупка се е формирала в продължение на 128 хиляди години. Намира се в Китай, а за да привлекат туристи, властите изградили около 2800 стъпала. Много хора я посещават по време на дъждовния сезон, за да се любуват на образуващите се водопади.
Синята дупка на Дийн
Разположена на Бахамите, тя е най-дълбоката синя дупка в света. Достига 202 метра дълбочина, в сравнение с другите, които достигат 110 метра. По-близо до повърхността, има почти перфектна заоблена форма. Привлича туристи, които се гмуркат в нея.