НАСА публикува ново изображение на протозвездния облак L1527, в което се ражда нова звезда, направено от космическия телескоп Джеймс Уеб.
Изображението на облаци тип пясъчен часовник, видими само в инфрачервена светлина, е получено с помощта на близката инфрачервена камера NIRCam.
Зараждащата се звезда е скрита в най-тясната част на мъглявината, но част от протопланетарния диск може да се види като тъмна лента през „гърлото“. Светлината от протозвездата се просмуква през околния газ и прах над и под равнината на диск с размерите около слънчевата система.
Най-забележителната характеристика на изображението са оранжевите бучки материя, излизащи от яркия център, като долната част избледнява в яркосин полупрозрачен газов облак. Такива цветове се дължат на факта, че натрупванията на прах пропускат повече синя светлина, създавайки подходящ нюанс; дебелите слоеве обаче предотвратяват това, като създават оранжеви петна.
Оранжевите и сините зони очертават стените на кухините над и под звездата. По този начин образуват „съдовете“ на пясъчния часовник. Вътрешността им е прочистена от звездни изхвърляния, които периодично се сблъскват със заобикалящия облачен материал, както може да се види от извитите нишки от молекулярен водород.
Получената турбуленция предотвратява образуването на нови звезди, които биха могли да се родят в целия облак. По този начин протозвездата доминира в този регион на пространството, вземайки по-голямата част от междузвездния газ и прах за себе си.
Възрастта на L1527 се оценява на сто хиляди години, което показва най-ранния етап на формиране на звездите. Протозвезда от клас 0 все още не генерира собствена енергия чрез термоядрени реакции, включващи водород, и приема формата на нестабилен газов съсирек с маса 20-40% от масата на Слънцето. Тъй като една звезда набира маса чрез натрупване на материя, нейното ядро става по-плътно и постепенно се свива, което я кара да започне синтез в даден момент.