Несебър е архитектурен и исторически резерват, който се намира на полуостров дълъг около 850 метра и широк 350 метра.
Несебър е един от най – старите градове в България, основан повече от преди 3200 години. Старото антично име на града е Месамбрия, средновековното – Месамврия.
За историята на града, датираща от векове, свидетелстват много исторически и архитектурни находки. В началото на полуострова е разположен Археологическия музей на Несебър, където тези находки могат да бъдат разгледани. В отделни зали е представено съществуването на града през времето на траките, Византийската империя, Римската империя и Българската държава.
По улиците на Несебър-стария град, фото: Mladen Marinov
Старият Несебър, фото: Rumi Angelova
През времето на съществуването си, градът винаги е бил обграден със стени. Първите стани датират от 8 век преди Христа и са построени от траките. Два века по – късно гърците колонизират града и доизграждат крепости стени. Времето през, което градът е бил под Византийската империя, е време на архитектурен разцвет. От този период е и най – старата градска порта.
Aтмосфера от празника на Несебър, фото: Радостина Виденова
С преместването на римската столица в Константинопол, християнството става официална религия. Това довежда до строежа на много храмове.
Несебър – Църквата „Христос Пантократор“, снимка: Антон Анастасов
Старият Несебър, фото: Rumi Angelova
Освен църквите в Несебър може да видите останки от ранонвизантийски бани. До 7 век баните са били използвани по обичайното си предназначение, след това биват престроявани в жилища.
Несебър, фото: Diana Vladimirova
Септемврийски залез в Несебър, фото: Boyan Mladenov
В Несебър може да посетите и Етнографския музей, който е разположен във възрожденската къща Москояни. Тя е построена през 1804 година и типичен представил на възрожденското строителство в града. Смята се,че е била собственост на богат търговец. В музея са представени експонати от бита и живота на занаятчиите през това време. Можете да видите също и традиционните носии.
В Несебър също така можете да се докоснете до бита на добиването на сол, датиращ още от древността. Местните с удоволствие ще Ви покажат как се добивало сол в древността и каква е разликата между тогава и сега. Ще Ви дадат възможност и Вие също да опитате.
Източник: opoznaybulgaria