Пандемията не накара българските туристи да спрат да посещават Одрин в Турция. И то не по туристически причини, а по чисто финансово. Всеки ден българи се сипят на талази към границата с югоизточната ни съседка. Причината е проста – искат да се възползват от евтините стоки с добро качество.
Тенденция все повече и повече хора да го правят се забелязва от септември на сам – тогава беше свалена карантината за хора, които се връщат от Турция
Търговците на най-посещавания пазар в Одрин разказват пред медии, че бизнесът върви добре. Там може да се намери всичко – от дрехи, през кухненски продукти до храна.
Най-големите тълпи от хора се образуват в петък, събота и неделя. Хората гледат да се възползват на максимум от слабата турска лира, което направи турските продукти, по принцип евтини, направо „без пари“.
Хората купува толкова неща, колкото могат да пренесат. Въпреки нарастващите случаи на коронавирус в България и Турция, те се връщат постоянно.
Турската телевизия НТВ сподели доста интересен факт. Заради многото посетители от България, продажбите на аспирин в одринските аптеки са се покачили с над 80% през последните три месеца.
Обикновено хората харчат лири на стойност 200-250-300 до 350 долара.
Посетителите са категорични, че не ги привлича само цената, а и високото качество. Отчитат явна разлика с това, което се предлага в България. Местните търговци обичат българските клиенти и се отнасят много добре към тях.
В същото време, хигиенните мерки се спазват на най-високо ниво, което носи спокойствие на хората.
Правят се редовни съобщения на български език, които дават насоки на хората какво да правят и какви правила да спазват. Целта е да има здравословна среда за пазаруване.
Според данни, през 2019 година Одрин е посетен от около 2.74 милиона български и гръцки туристи. За този период те са похарчили над 270 милиона евро за покупки. Представете си, ако тези пари влизаха в българската икономика.