Това на снимката е Борислав Чакъров. Той е роден в село Караисен, Павликени. Мъжът отдава живота си на науката. Това го води до позицията на главен асистент в Минно-геоложкия институт в София.
Към 1989 година вече има 13 авторски изобретения. В края на 1990 година обаче негов американски колега го кани в САЩ. Там веднага започва да работи в компания, която се занимава с изобретяване на най-различни неща.
И така в днешни дни, той е обявен за изобретател номер 1 на Съединените американски щати за 2020 година
Когато започва първата си работа там, първата му задача е разработи система, която измерва времето на сондиране. Нашенецът обаче не жали усилия и в крайна сметка разработва не една, а пет различни системи.
Работи в тази компания над 20 години. Идва момент, в който Чакъров осъзнава, че е дошъл момента да работи независимо и за себе си. Заедно с друг изобретател от Китай изобретяват две неща, които пленяват интереса на големите компании, и то сериозно.
Едно от изобретенията им се използва в нефтодобива. Чрез него по много интересен, по-евтин и по-икономичен навик се извлича нефт. Именно с това изобретение привличат вниманието. Трудът им е високо оценен и това им носи наградата „Изобретател на годината“. Връчват им се от губернатора на щата Тексас и кмета на Хюстън.
Но това със сигурност не е първото признание за Борислав Чакъров
Заедно със свой колега от Китай създават две изобретения, към които големите компании проявяват сериозен интерес.
За 30-те години, през които живее в САЩ, той успява да получи 29 патента за свои технологии и разработки. За една от тях той е награден лично от президента Обама. Миналата година е поканен да води лекция в патентното министерство на Щатите.
Има и нещо друго. Успехът му не го е накарал да забрави са родината си и мястото, от където е тръгнал. Той се грижи да има нещо, което постоянно да му напомня за България. В офиса си е поставил икони, български книги, реплики на български съкровища и всякакви други вещи и предмети, които да му създадат българска обстановка.
Посещава България при всяка възможност. Първо си отива в Караисен, вижда се с близки и приятели. След това обича да ходи във Велико Търново и да си почива на хотел, който има изглед към крепостта Царевец.
Когато се пенсионира, Чакъров ще издаде книга, в която да разкаже за опита, спомените и преживяванията си в САЩ.