За изстрелване на невидими за окото капки са използвани мощни лазери и оптика за осветяване на пространството над тоалетната.
Стандартната тоалетна чиния е проектирана по такъв начин, че да насочва водата по тръбата при източване. В процеса обаче водата се сблъсква със съдържанието. ТТака образува един вид „прах“ – аерозолна струя от частици, суспендирани във въздуха.
Преди това изследователи, които се опитваха да измерят този аерозол, взеха проби от въздуха. Това донесе ограничени резултати. Те потвърдиха наличието на струи. Дадоха малка представа за тяхната физика – как изглеждат, колко бързо и къде се движат.
За да видят струите със собствените си очи, в новото проучване екипът инсталира тоалетна в лабораторията с промивен клапан тип флуометър, който използва налягане, за да насочи водата в правилната посока. Специална оптика и мощни лазери помогнаха за създаването на тънък вертикален слой радиация, който освети цялата област от купата до тавана.
След източване аерозолните частици се издигат във въздуха и, разпръсквайки светлина, стават видими както за очите, така и за камерите. Учените получиха ярки изображения на силна възходяща струя, която носеше частици с височина до 1,5 метра със скорост 2 m/s – в рамките на 8 секунди след отмиването те се разпространяваха нагоре и в страни.
Джон Крималди, професор по гражданско, екологично и архитектурно инженерство в Университета на Колорадо Боулдър:
„Очаквахме да видим тези частици, но все пак бяхме изненадани от силата на струята, изхвърляща частиците=.“
Констатациите могат да бъдат използвани, за да се намери начин за намаляване на производството на аерозолни струи и способността им да предават болести, добави Крималди.
Най-малките капчици могат да останат във въздуха дълго време: ако се вдишат, това е изпълнено с разпространение на респираторни инфекции, като грип и групоподобни. По-големите се установяват бързо, но при контакт с ръцете и устата могат да причинят чревни заболявания, като норовирус.
Екипът планира да се справи с това в нови проучвания. Може би скоро ще бъде измислен нов дизайн на тоалетната. Междувременно е по-добре да хлопнете капака, преди да натиснете бутона, напомнят учени от Колорадо.