Четвъртата планета от Слънцето има атмосфера. Тя е 95 процента въглероден диоксид. Това я прави много студена и суха, точно обратното на азота и кислорода, които изграждат топлата и влажна атмосфера на Земята.
Въпреки различията си, Европейската космическа агенция (ESA) вярва, че и Марс, и Земята имат подобни модели на облаци. Това предполага, че са се образували по един и същи начин.
Mars Express на ESA и Reconnaissance Orbiter на NASA записаха две прашни бури, които се случиха близо до Северния полюс на Марс. Пролетта е период на висока активност на прашни бури на Марс. Изображенията от камерата за визуално наблюдение (VMC) показват, че бурите идват и си отиват в повтарящи се цикли, като понякога показват общи модели. Със стерео камера с висока разделителна способност могат да се видят спираловидни форми с дължина от 100 до 2000 километра. Те имат същия произход като извънтропичните циклони, които могат да се видят в средните и полярните ширини на Земята.
„Мислейки за марсианската атмосфера на Земята, човек лесно може да си представи суха пустиня или полярен регион. Напълно неочаквано е, че чрез проследяване на хаотичното движение на прашните бури може да се направят паралели с процесите, протичащи във влажните, горещи и напълно различни от Марс тропически райони на Земята”, коментира Колин Уилсън, изследовател на ESA.
Марсианските прашни бури са съставени от много равномерно разположени по-малки облачни клетки, подредени като камъчета. Както на Земята, този по-топъл въздух образува облаци, но на Марс издигащият се въздух съдържа прах, а не вода. Слънцето загрява издигащия се прашен въздух, образувайки клетки, заобиколени от низходящ, по-малко прашен въздух.
Наблюдението на прашните бури на Марс е жизненоважно за подпомагане на мисиите, захранвани със слънчева енергия, да оцелеят на Червената планета и да научат възможно най-много за Марс.