Ако си мислиш, че това е повърхността на диван, боядисан от игриво дете, жестоко се лъжеш. Това са нови снимки на марсиански пейзаж, направени близо до кратера Хук в южните планини на Марс.
Тези невероятни изображения са направени на 1 февруари от камерата CaSSIS на борда на ESA/Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Космическият кораб TGO достигна Марс през 2016 г. и започна своята пълноценна научна мисия 2 години по-късно. Задачите му включват не само снимане на повърхността на планетата, но и съставяне на каталог на атмосферните газове, търсене на богати на вода места и създаване на подробна карта.
В момента учените са открили около 30 области от хаотичен пейзаж на повърхността на Марс. Особеностите на тази местност са, че съдържа голям брой неправилни первази, конични насипи, хребети, хълмове с плоски върхове. И всички тези зони са обединени от един интересен детайл – тъмни „антени“, простиращи се по цялата повърхност.
Техният син оттенък е резултат от използването на три филтъра. Благодарение на тях се създава цветно инфрачервено изображение с по-голяма чувствителност към промените в минералогията на повърхността. В действителния цвят ивиците ще изглеждат тъмночервени. Тези ивици са само следи от прашни вихри, така наречените „дяволи“. От тези белези на повърхността могат да се направят изводи за естеството на вятъра, неговата скорост и посока. Вихровите прах разбиват повърхностния материал, разкривайки по-свежия материал отдолу.
Честото действие на прашни вихри оставя тази типична мрежа от кръстосани пътеки на повърхността. А самите марсиански вихри не се различават много от земните, превъзхождат нашите само по размери. На Марс „дяволите“ могат да достигнат височина от осем километра, образувайки зад тях следи с ширина от десетки до стотици метри, простиращи се на няколко километра.