Световноизвестният учен акад. Владимир Скулачев, директор на Института по физико-химическа биология, се занимава от години с проблемите на стареенето. Той приема старостта като една от основните болести, поразяващи човешкия организъм и предполага, че дълбокото познаване на законите на биологията, действащи в живата клетка, може да доведе до „излекуване“ от тази болест.
В тази връзка нека ви припомним, че акад. Скулачев създаде в лабораторни условия т.нар. „йони на Скулачев“, които участвайки в сложен биохимичен процес, забавят окисляването в клетките – основната причина за износването на всички био-системи в организма.
Тези сензационни резултати предизвикаха интерес в цял свят и през 2016 година Агенцията по контрол на храните и лекарствата в САЩ издаде разрешение за провеждане на клинични изследвания на действието на „йони на Скулачев“ върху американски пациенти. Нещо повече, акад. Скулачев твърди уверено, че умереното гладуване може да удължи съществено живота на хората. В интервю той споделя, че не е известно нито едно вещество, нито един метод, способен да забави процеса на стареене. Освен ограничаването в храненето.
За пример той се обръща към животинския свят – ако едно животно живее полугладно (т.е. на него му дават 70% от обема храна, което би изяло при неограничен достъп до нея), то живее по-дълго време. Освен това, така не само се увеличава продължителността на живота, но и се забавя процесът на стареене. Признаците на стареене се появяват по-бавно и се развиват по-късно, като например побеляването, исхемичната болест на сърцето, глаукомата, катарактата и дори рака. Как обаче, това да се обясни въз основа на биохимичните процеси, извършващи се в организма?
Една от широко лансираните доскоро теории е, че при ограничаване на храната се забавя обмяната на веществата (т.е., по-малко храна – по-малко употребен кислород, което означава по-малко окислителни процеси и като резултат – по-малко износване на организма), Според акад. Скулачев, има обаче, по-логично обяснение за това, което – в някаква степен – изключва генетически обоснованата програма на стареене. Същността е в следното. Еволюцията на човешкия живот изисква постепенното затихване на всички функции на организма, който е „ангажиран“ постоянно за цялостното успешно осъществяване на този процес.
Но ако започне да гладува, тогава еволюционното направление остава далеч на заден план за сметка на оцеляването; ако в такава ситуация организмът не включи своите резерви, то, в глобален мащаб, това не вещае нищо добро за човечеството, което просто ще изчезне… Така, усети ли глад, организмът се настройва пренастройва към търсене на храна, доставяща му нужната енергия, за да съществува и процеса на стареене се изключва. Когато обаче, гладът е задоволен и енергийният баланс е възстановен, то закодираната програма на стареене отново се включва и почва да тегли енергия от организма…
Изводът е ясен: системното недояждане, при което организмът постоянно е процес на енергиен дефицит ще доведе до надеждно забавяне на процесите на стареене. Следователно, по-добре е да сте полугладни, отколкото ситни до гърло и дълголетието ви е осигурено!
Забележка: Тази статия е с изключително информационна цел. Преди да използвате каквито и да е средства от народната медицина, се консултирайте със своя лекар!
Източник: vsyakajena