На няколко места попаднах на така наречения тест с количка за пазаруване. Неговата цел е да определи дали един човек е добър или лош, условно казано. Хубавото на този тест е, че е много лесен за разбиране.
Когато приключиш с пазаруването и прехвърлянето на покупките от количката в колата, а след това върнеш количката за пазаруване и я оставиш на правилното място, то ти си добър човек.
Каква е теорията зад това твърдение?
Това даже не е точно тест за доброта. Това е и тест, който определя дали човек е склонен да се самоуправлява или има нужда от някой, който да го подтиква с пръчката и моркова. Като например политиците. Да върнеш количката за пазаруване е лесна и бърза задача. Задача, за която всички вярваме, че е правилна и всички трябва да я изпълняват. Няма ситуация, освен крайно извънредните такива, която да оправдае невръщането на количката на мястото и. В същото време, не е противозаконно да не я върнеш там. Именно заради това, тестът с пазарната количка много правилно измерва дали човек ще направи това, което трябва, без да е принуден.
Ще занесеш ли количката, ако знаеш, че няма да те глобят и накажат? Ако го направиш, то го правиш от добро сърце. Защото е правилно. Хората, които не го правят са хора, които не могат да се управляват и на тях не може да се разчита по една или друга причина. Ето заради това за тях има закони и наказания, които да ги държат поне малко в релсите. И да, една количка може да определи дали си добър или лош член на обществото.