По покана на Центъра за алтернативна медицина на Ели Логинова, известен наш хомеопат и биоенерготерапевт в България, тук е и тибетският лекар д-р Шакя Гялцен. Той е възпитаник на Медицинския колеж под патронажа на Далай лама. Седалището му е в индийския град Дармасала в подножието на Хималаите.
Логинова от 10 години кани у нас тибетски лекари, но от година е в контакт само с възпитаници на колежа на Далай лама. Тя разказва: “Тези лекари работят по-различно от другите си тибетски колеги. Те се учат по най-старата медицинска книга, писана през IX-X в. Подходът им към пациента е удивителен, лековете им са по-силни и ефективни”.
Д-р Шакя практикува в Индия, но често взема дълги отпуски и лекува в центрове в Германия, Франция и Швейцария. У нас е от 20-ина дни и споделя изненадата си от многото онкоболни. “В Германия например не е така”, сравнява той. За него ракът се активира от неправилно хранене и начин на живот.
Но, както и другите болести, той е проява на Закона на кармата – веригата от причини и следствия, която ни съпътства от един живот в следващия. Болестите били заложени в тялото ни още с раждането, но само външни фактори можело да повлияят на развитието им.
Ако не получат тласък отвън, болестите си остават непроявени през целия живот и човек е здрав. Според Шакя мързел и омраза активират лоши енергии в тялото.
“В тялото ни има 3 енергии: на вятъра, на жлъчката и на флегмата. При проява на агресия и прекомерни желания се натрупва Енергията на жлъчката.
Тя е гореща енергия и предизвиква главоболие, гадене, повръщане, а понякога и раздразнение на кожата. Ако ни обземе леност, в нас се надига Енергията на флегмата. Тя докарва проблеми с бъбреците, отоци и изтръпване на краката, проблеми с кръвообращението.
При изпитване на омраза ние образуваме Енергия на вятъра в себе си. Тогава страдаме от безсъние, високо кръвно налягане, от сърце, болки в мускулите. Тази енергия се нарича още – студът в тялото. За д-р Шакя ние, българите, акумулираме много студенина в себе си.
Тя влизала в нас от прекалената консумация на… сурови зеленчуци! “В Индия също ядем салати, но не от сурови зеленчуци. Правилото е да ги обработим с леко попарване с топла вода. Тогава те омекват, без да се губят витамините”, обяснява тибетският лекар. Иначе в суров вид зарзаватът носел много студенина. Тя затормозявала храносмилането и бъбреците.
Оттам, от болния стомах се повишавала киселинността в целия организъм и тръгвали повечето болести. Най-вече ракът и сърдечните проблеми.
Същият лош ефект се получавал при смесване на много и различни храни. Друг съвет на тибетския лекар е да не ядете плодове заедно с мляко “Не може да се ядат заедно 3-те вида месо – пилешко, свинско и риба.
Както и плодове и мляко. Или различни меса с картофи. Всичко това може да докара хранително отравяне”, изрежда д-р Шакя и пояснява:
“Ако стомахът не смели добре храната, тогава черният дроб се натоварва и не може да пречисти добре кръвта.” Трябва да се яде често, като не бива да се преяжда., защото стомахът трябва да е пълен само наполовина с храна, а другата половина да е поравно вода и въздух.
Така смилането и усвояването на храната става най-пълноценно. Затова не бива да се преяжда – тогава се губи важната 1/4 въздух. В същото време д-р Шакя забранява и гладуването заради диети.
Източник:petel.bg