Родителите на едно бебе твърдят, че загубата на техното дете е резултат от лекарска небрежност. Това се отнася до случая с жена, чието новородено дете беше спешно транспортирано с военен самолет „Спартан“ от Варна до София.
Изара Маринова се появи на света след един спонтанен аборт и няколко неуспешни опита за инвитро. Раждането на момиченцето се случва през месец януари тази година в частната болница „Майчин дом“ във Варна. То оцелява само 6 месеца.
Надежда Маринова има лека бременност и е наблюдавана от д-р Мирослав Иванов, акушер-гинеколог в същата частна болница. Въпреки че при раждането на първото дете са възникнали усложнения и се е наложило секцио, докторът категорично твърди, че жената може да роди второто дете по естествен път. Надежда, както е името на майката, уверява, че не ѝ е предложено цезарово сечение и не е подписвала документи, отказващи го.
Пет дни преди терминът на бременността, Надежда започва да има контракции. Дежурният лекар в болницата установява проблеми с бебето и се налага спешно цезарово сечение. Родителите твърдят, че екипът се е забавил, което е довело до тежки увреждания при детето. Надежда споделя, че д-р Иванов напуска стаята за около 10 минути, вероятно за да подготви операционната, тъй като няма инструменти за необходимата операция. От момента на пристигането в болницата до началото на спешната операция минават повече от 50-60 минути.
Според адвоката на родителите, времето, за което бебето трябвало да бъде извадено, е между 5 и 8 минути. За това време тоновете на плода се понижават драстично. Надежда е диагностицирана с руптура на матката, а детето е изместено в коремната кухина и остава без кислород. Изара се ражда без дихателна и сърдечна дейност.
След това тя е интубирана и пренесена в друга частна болница във Варна, а след това с военен самолет „Спартан“ е транспортирана до болница в София.
Семейството на Изара предявява искове срещу д-р Иванов и частната болница „Майчин дом“ за обезщетение в размер на 250 хиляди лева. Допълнително искат обезщетение от 50 хиляди лева за страданията на майката. Всички сметки на лекаря и болницата са запорирани към момента, пишат от вести.бг.
Медицинската инспекция от Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ не е открила нарушения. По случая се извършва проверка от инспекторите на Министерството на здравеопазването.