Учени и представители на правителства от различни страни, които се събраха на 27-ата Генерална конференция по мерки и теглилки, проведена във Версайския дворец, близо до Париж, гласуваха в подкрепа на приемането на нови метрични префикси в Международната система от единици (SI), пише ScienceAlert.
Още през 1960 г. е създадена Международната система от единици (SI). Тя е предназначена да стандартизира цялата метрична система. За изразяване на големи или обратно малки стойности се използват префикси за мерни единици. Например, нека вземем единицата за тегло – грамове. Добавяме префикса килограм към него и получаваме килограм, тоест 1000 грама. В крайна сметка да кажете килограм е много по-лесно, отколкото например, когато измервате теглото си, като кажете 70 хиляди грама.
Но през тези 60 години необходимостта от появата на все повече и повече нови префикси за известни измервателни стойности е нараснала значително. Това е така, защото науката не стои неподвижна и човечеството се нуждае от обозначения или за огромни измервателни стойности, които имат десетки нули след едно, или много малки стойности, с десетки нули преди едно.
Последният път, когато учените добавиха нови префикси, беше през 1991 г. Те бяха зета и йота. Зета е единица, последвана от 21 нули, а йота е единица, последвана от 24 нули. Например един зетаметър е 1 000 000 000 000 000 000 000 m.
Сега в Международната система от единици (SI) се появиха префиксите ronna и quetta (за означаване на големи количества), както и ronto и quecto (за означаване на много малки количества). Например 1 ронаметър е единица с 27 нули, а кеттаметър е единица с 30 нули. Но ако стойността е много малка, тогава могат да се използват ронтометри и квактометри за това. Ще се получи същото като при предишните стойности, само нули ще бъдат пред единица.
Според Ричард Браун от Националната физическа лаборатория в Обединеното кралство предишните префикси вече не са били достатъчни за означаване на нарастващо количество данни. Както и за означаване на свръхмалки количества.
Новите префикси могат да се използват за всяка стойност. Учените са изчислили, че нашата планета тежи, изглежда, само 6 ронаграма. Всъщност е шест с 27 нули след нея. В същото време Юпитер е естествено по-тежък. Теглото му според новите мерни единици е 2 кетаграма, или двойка с 30 нули.
Учените смятат, че новите префикси ще помогнат за посрещане на нарастващата нужда от по-големи стойности през следващите 25 или повече години.