Учени от Англия направиха доста рязко твърдение, според което ферментиралите храни и напитки са доста нездравословни. В тази категория влизат и типично български храни от сорта на киселото зеле, киселото мляко, че и хлябът с квас, предават от BG-Voice.
Проучването е извършено в Университета на Уестминистър и е водено от Манал Мохамед, която е микробиолог от Британия
Стига се до извода, че храните, които са ферментирали, както и напитките, могат да доведат до неприятни последствия. Едно от тях е, че могат да улеснят размножаването на бактерии, които са устойчиви на антибиотици.
Тя обяснява, че все по-популярни стават храни като чаена гъба Комбуча, йогурт (кисело мляко), различни туршии и кисело зеле. Според нея те се представят като здравословни заради влиянието си върху храносмилателната система, имунитета, възпаленията и наднорменото тегло. Според нея обаче има и голям риск да се причини някаква алергия.
Защо се получава така?
Тя смята, ключът към разковничето са хистамините. Те се съдържат в храните, в които има много пробиотици. А ферментиралите храни са с точно такова съдържание. При определена група хора няма достатъчно присъствие на ензимите, които разграждат хистамините. Така те отиват в кръвта, където се случват различни реакции.
Нейните изводи са, че страничните ефекти включват умора, сърбеж, гадене, обриви, гадене и други подобни, а дори понякога и падане на кръвното, сърдечна аритмия и нарушения в съня.
Хората с отслабен имунитет, като възрастните например, могат да получат неприятности, защото в тези храни има живи бактерии. Слабото тяло не се справя с тях по правилния начин. Но тези случаи са доста, доста редки.
Най-силното и твърдение обаче е, че в този тип храни се срещат устойчиви бактерии, които не могат да се третират с антибиотици.
Според много хора обаче твърденията и са твърде крайни, а и много зависи къде и как точно е произвеждана храната. Със сигурност има разлика от някаква туршия произведена в английски завод и тази, която си правим вкъщи? Вие как мислите?