Някога ходенето по магазините за дрехи беше събитие. Сега за мнозина това е на практика хоби. То може да се практикува през свободното време. Това до голяма степен се дължи на възхода на така наречената бърза мода. Шокиращи снимки от Кения и разследване на британски екологични организации разкриват истинската цена на тази мода за еднократна употреба.
Разследване разкри, че само Обединеното кралство изхвърля 12 милиона парчета евтини „пластмасови“ дрехи в Найроби. При това всяка година. Те са твърде мръсни или повредени, за да бъдат използвани повторно.
Организаторите на разследването проучват какво се случва с дрехите, изнесени за Кения. Включително тези, събрани от известни благотворителни организации в Обединеното кралство. Износът на нискокачествени дрехи за по-бедните страни се е превърнал в „задействащ клапан“ за „системно свръхпроизводство“ и скрит поток от отпадъци, който е незаконен, казват те.
Trashion заключава, че търговията с употребявани дрехи е очевидна вратичка в правно споразумение от 2019 г., което забранява на по-богатите страни да изхвърлят нерециклируеми пластмасови отпадъци в по-малко богати страни.
Повече от две трети (69 процента) от текстила сега се произвеждат от пластмаси като найлон и полиестер, които трудно се рециклират. Сред изхвърлените дрехи, открити от изследователите, са артикули, произведени от M&S, Nike и Yves Saint Laurent.
Разследването установи, че фирми за рециклиране, идентифицирани като партньори на магазини за втора употреба, включително Sue Ryder, Cancer Research, Barnardos, Marie Curie, British Heart Foundation и British Red Cross, изнасят дрехи за Кения.
Истинският мащаб на проблема вероятно е много по-голям. Разследването е фокусирано само върху директния износ за Кения. Много употребявани дрехи, изнасяни от европейски страни, преминават през мрежа от страни във и извън Европа. Там се смесват и сортират дрехите. Това прави невъзможно проследяването им. Според Changing Markets има нужда от „увеличаване на прозрачността“. Така ще се спре „прането“ на използвани дрехи.
Митническите данни показват, че най-големите директни износители на употребявано облекло за Кения в Европа през 2021 г. са Германия, Полша и Обединеното кралство. Джордж Хардинг-Ролс, мениджър на кампанията в Changing Markets Foundation, каза: „Ако модната индустрия не се промени фундаментално, това, което видяхме в Кения и по света, ще бъде само началото. Решението не е да закрием търговията с дрехи втора употреба, а да я реформираме. Не можем да преработим изхода си от този проблем. Вместо това тази хедонистична индустрия се нуждае от граници и правила.“