Кръвното налягане е налягането, упражнявано от кръвта върху съдовите стени. Този индикатор се състои от две стойности – систолично (горно) и диастолично (долно) налягане
В първия случай нивото на натиск върху съдовата стена се измерва, когато сърцето се свие, във втория случай налягането се определя, когато сърцето е в отпуснато състояние, когато аортната клапа е затворена. Горното налягане се определя от сърдечния пулс, а по-ниското – от съдовия тонус. Нормата е 140/90, ако числата са по-високи – това показва хипертония, усложнение на която може да бъде инфаркт или инсулт.
Правила за измерване на кръвното налягане
- Преди да измерите налягането, трябва да заемете удобна поза, отпуснете се, огънете ръката си и я поставете върху равна повърхност (маса), така че да е на нивото на гърдите. Маншетът трябва да се сложи на няколко сантиметра над сгъвката. Всяко вълнение повишава налягането, следователно е необходимо да се измерва в спокойно състояние.
- Ръката трябва да се освободи от дрехите, ако маншетът първо натисне върху дрехите, а след това върху съдовете, това ще увеличи показателите. И колкото по-дебели са дрехите, толкова по-високо е налягането.
- Ако заемете грешна позиция, в която мускулите ще бъдат напрегнати, индикаторите ще бъдат погрешни. Забранява се кръстосването на краката и ръцете, а също и допускането на притискане на крайниците.
- Трябва да измервате налягането в топла стая, защото студеният въздух повишава показателите.
- Преди това пикочният мехур трябва да се изпразни, защото докато задържат урината, мускулите стават напрегнати и налягането се повишава.
- Процедурата трябва да се извърши в условия на пълна тишина, тъй като разговорът провокира мускулно напрежение.
Ако имате високо кръвно налягане, трябва незабавно да вземете лекарства за понижаване и да се обадите на лекар.