Япония е позната с изобретенията си, но истинския ѝ чар е ежедневните неща, за които повечето хора не знаят. Това е страна с невероятна култура, която е насочена към хората.
Стикери за кола за хора с увреждания
Символът за човек с увреждане на тези стикери не е човек в инвалидна количка. Той е 4-листна детелина. Избрали са това, защото не всички хора с увреждания са в инвалидни колички. Освен това, детелината е символ на късмета. Искат да кажат, че тези хора са уникални, а не, че нещо им липсва.
Стикери за кола за възрастни шофьори
Шофьорите над 70-годишна възраст е препоръчително да използват тези стикери. За шофьорите над 75 години е задължително. Така уведомяват останалите шофьори за възрастта си, за да могат те да са по-внимателни. С този стикер те могат да паркират и на специални за тях места.
Значки за бременни жени
На тях пише „Има бебе в моя стомах“. Така хората в градския транспорт забелязват бременната жена и отстъпват място. Хората в Япония уважават бременните жени и се стараят да им помогнат всячески.
Тоалетна чиния с нагревател и малка мивка
Там тоалетните са много високотехнологични. За студените месеци тоалетната чиния може да се затопля. Има и малка мивчица над казанчето, от която почва да тече вода след като пуснем водата на тоалетната. Идеята е да си измием ръцете, а използваната вода да се използва от казанчето след това. Така се хаби по-малко.
Браил в ежедневието
В Япония много широко се използва Браил. Това е с цел слепите хора да живеят по-добре. Например има символи на кенчетата, за да могат те да различат алкохола от безалкохолните напитки. Има го на бутоните на тоалетните, на картите, на седалките в градския транпосрт, на банкоматите и на какво ли още не.
Жълти линии на тротоарите, които да насочват слепите
Те са релефни и са вдъхновени от Браил. Жълти са, за да могат да се използват и от хора със съществуващо, но влошено зрение. Точките по тях предупреждават за потенциална опасност. Дългите линии служат за насока.
Публичните телефони са достъпни за хора с увреждания
До ден днешен има кабинки за хората, които имат нужда и нямат мобилен телефон. Другата причина е, за да могат да се използват по време на природно бедствие. Телефоните са поставени по-ниско, за да може да се използват и от хора с инвалидни колички.
Стикери за коли за шофьорите с увреден слух
Това предупреждава останалите шофьори, за да проявят повече търпение и, за да не свирят на тези хора с клаксон. Освен това, този стикер служи и, за да уважи тези хора. Символът е пеперуда. Защото думата за слушане на японски се чете като „чоу“, а думата за пеперуда е „чоучоу“.
Жълти флагове за пресичане на деца по натоварени пътища
Често децата в Япония пътуват сами. Те трябва да пресичат без възрастен придружител. Жълтите флагове предупреждават шофьорите, че някой пресича. Те са налични на кръстовищата с голямо натоварване. Детето взима флага, за да е видимо, когато пресича и го оставя от другата страна на улицата.
Строителните работници вършат работата си плавно, тихо и с високи умения
От тях се изисква да минимизират шума, за да не притесняват околните. Някои дейности се извършват само в определено време. Ако ремонтът е на път, винаги ще има човек, който специално да ориентира шофьорите и пешеходците. Използват се красиви конуси и други елементи, които да радват окото на хората.