Прекомерната сънливост през деня се нарича хиперсомния, това е увреждане на организма, причините за което могат да бъдат различни: от редовна липса на сън, до проявата на заболяване.
Има няколко причини, които могат да провокират постоянна сънливост:
- Липса на желязо в кръвта
Недостатъчното количество от този необходим метал в организма води до сериозни нарушения в нормалното функциониране на всички органи и системи. Според медицински данни, недостигът на желязо не само влошава качеството на нощната почивка, но и провокира синдром на неспокойните крака.
- Неспокойни крака
Това състояние често се появява по време на нощния сън, през деня се случва много по-рядко – постоянно движение на краката, което ви пречи да почивате спокойно, докато седите или лежите. Често това разстройство е придружено от различни заболявания: диабет, артрит или хормонални нарушения, така че е много важно да се консултирате с лекар навреме, за да установите диагноза и лечение.
- Дефицит на витамин D
Липсата на този витамин води до хронична умора, намалена концентрация и проблеми със съня. В допълнение, дефицитът може да доведе до метаболитни нарушения и апнея. През зимата се препоръчва да се приемат допълнително витамин D
- Кратко спиране на дишането
Временното прекъсване на дихателния процес насън се нарича апнея. Причинява лошо кръвообращение, хронична умора и липса на сън. Краткосрочната атака води до рязко свиване на дихателните пътища и недостатъчен прием на въздух. Сред факторите, задействащи апнея: наднормено тегло, тютюнопушене, хъркане.
- Сезонна ендогенна депресия
Това разстройство не е свързано с никакви стресови ситуации или външни причини. Обикновено това се случва през есента и зимата, когато вали постоянно, а слънцето грее много по-рядко. Ако всяка есен възникнат проблеми с нощната почивка, тогава трябва да ядете повече пресни зеленчуци и плодове и да се опитате да ходите през деня.
- Хипотония
Понижението на кръвното налягане често води до различни сериозни нарушения: сърдечни проблеми, значителна загуба на кръв, продължително пренапрежение или дългосрочен стрес. В допълнение към сънливостта, пациентът често се оплаква от постоянно усещане за умора, нервност, пароксизмално главоболие, замаяност и слабост.
- Депресия
Много сериозно психично заболяване е депресията, състояние, което изисква незабавна професионална помощ. Хората може да не знаят, че имат това заболяване. Те изпитват липса на сила и постоянна сънливост. При най-малкото подозрение не трябва да се самолекувате, а да се консултирате с лекар.
- Хормонални нарушения
Ендокринните заболявания причиняват драматични промени в настроението и липсата на сън. Това състояние е по-характерно за жените, тъй като хормоналният им фон непрекъснато се променя.
- Страничен ефект на лекарствата
Във всяка инструкция за приемане на лекарството са описани всички странични ефекти от употребата му. Често сънливостта се пропуска, приписвайки други причини за появата му.
- Инфекциозни процеси
При грип, инфекциозни заболявания на стомаха или червата, всички сили на организма отиват за борба с патогена. Следователно постоянната сънливост е абсолютно нормално състояние на болен човек.