Астрофотографията е един от най-младите жанрове на фотографията. Въпреки че първото изображение на Луната е направено през 1840 година, едва през XX век оборудването е станало достатъчно технологично, за да улови космоса.
Съвременните камери за заснемане „виждат“ много повече от очите ни. Depositphotos ни кани на вълнуващо космическо пътешестие. Нека заедно погледнем нашата селекция най-добри кадри от професионални фотографи, които обичат да гледат звездите и да изследват света.
Как астрофотографите успяват да заснемат изображения на обекти, които излъчват малко светлина и са почти невидими с просто око? Тайната се крие в бавните скорости на затвора и стативите, които позволяват на лещата да се върти към обекти, комппенсирайки скоростта на въртене на Земята.
Любопитен факт е, че не всички астрофотографии са цветни. Фотографът може да използва електронен телескоп вместо конвенционален обектив.
Луната е най-лесният астрономически обект за улавяне, тъй като се намира на 384 000 километра от земната повърхност. За падащите звезди фотографите трябва да използват бавни скорости на затвора.
Северното сияние е сравнително лесно за улавяне, дори ако нямате подходящия обектив, който да пропуска много светлина. Най-трудната част от улавянето на северното сияние е да бъдем на правилното място и в точното време. Северното сияние се вижда само при ясно време.
Хубавото на астрофотографията е, че фотографът не трябва непрекъснато да гледа в обектива. В последните години привлича много фотографи любители, които преди това са се специализирали в пейзажна фотография и панорами.
Обсерваторията „Мауна Кеа“ на Хаваите се счита за идеално място за изследване на небето и редки атмосферни явлияния. Сградата се намира на над 4000 метра морско равнище и е оборудвана по такъв начин, че фотографити и изследователи могат да прекарат там седмици, дори месеци.
Астрофотографията ни създава усещането, че Земята е малка в сравнение с галактиките, далечните мъглявини и черните дупки. На тази тема е посветен най-амбициозният футурологичен роман в жанра на научната фантастика – „Последните и първите мъже: Историята на близкото и далечно бъдеще“ на Олаф Стейпълдън.
Въпреки факта, че астрофотографията е преди всичко метод на научно изследване, благодарение на нея можем да открием Вселената и да разсъждаваме върху нейните загадки.
Погледът към звездите, дори през обективите на фотографите на Depositphotos могат да ни помогнат да се отдалечим от напрегнатите мисли и да помечтаем малко.
Източник – Depositphotos