Предложението е да въведат по-ниски такси за здравно осигурени лица, които редовно ходят на профилактични прегледи, но да се налагат ефективни глоби за тези, които пропускат такива проверки. В бюджета за 2023 година най-голямото увеличение на средствата е насочено към профилактичната медицина, със стимулиращ ръст от 23% за извънболничната помощ.
Само 2 345 764 българи отишли на задължителни профилактични прегледи при личния си лекар през миналата година, което представлява само 41% от общия брой на здравноосигурените лица над 18 години. Специалистите настоятелно подчертават, че профилактиката е от изключителна важност, тъй като заболявания, открити в ранен етап, се лекуват по-лесно. За да мотивират пациентите да се подлагат на профилактични прегледи, здравните власти предлагат и санкции, но и поощрения.
Заместник-министърът доц. Михаил Околийски предложил тази мярка, като посочи, че в момента и личните лекари не са достатъчно мотивирани да насърчават своите пациенти да ходят на профилактични изследвания. Профилактиката през последните години е занемарена, което довело до забавяне в здравния напредък на нацията.
В предложената система, хората, които редовно посещават профилактични прегледи, ще бъдат освободени от определен брой здравни вноски. Въвеждането на такава система има за цел да повиши информираността и отговорността на хората относно необходимостта от редовни профилактични проверки, а не само формално да се отбележат нарочно прегледите, пишат от 24часа.бг.