Канелата като подправка може да се използва не само в горещ шоколад или десерти. Всъщност балансираната диета, която включва канела, помага за понижаване на нивата на кръвната захар и холестерола.
Според изследвания, канелата е била използвана още през 2800 г. пр.н.е. за помазване, балсамиране и лечение на храносмилателни и дихателни заболявания. Подправката се използва и в традиционната медицина в страни като Китай, Индия и Иран.
В съвременната медицина канелата се използва като антиоксидант, противовъзпалително, антилипемично, антидиабетно, антимикробно и противораково средство.
Канелата съдържа полезни антиоксиданти
Мазната риба и зехтинът често се свързват със средиземноморската диета, но знаете ли, че канелата също е основна част от тази здравословна за сърцето диета?
Канелата има невероятни антиоксидантни свойства. Тази подправка може да бъде доста ефективна, особено ако ядете типична западна храна с високо съдържание на преработени храни и без антиоксиданти, което ви излага на риск от обриви. В резултат на това повтарящите се случаи на възпаление могат да предизвикат развитието на хронични заболявания.
Канелата е богата на антиоксидантни полифеноли, които предпазват телесните тъкани от оксидативен стрес и увреждане от свободните радикали. Тези антиоксиданти могат да помогнат за предотвратяване на хронично възпаление.
Канелата е естествено противовъзпалително средство
Канелата може да действа и като билково противовъзпалително средство.
Сравнително проучване, публикувано в списание Food and Function, изследва Cinnamomum zeylanicum (мексиканска канела) и C. cassia (китайска канела) за техните противовъзпалителни фитохимикали.
Учените заключават, че е-канеленият алдехид и о-метоксиканеленият алдехид са сред най-мощните биоактивни съединения в сортовете канела. Благодарение на тези вещества, канелата може да има ефективен ефект при лечението на възпалителни заболявания.
Канелата помага за понижаване на кръвната захар
След хранене нивата на кръвната захар могат да се покачат бързо, особено ако ядете храни с високо съдържание на въглехидрати. След това тези въглехидрати се метаболизират в глюкоза.
Канелата помага за понижаване на холестерола
Доброволци в проучването Diabetes Care съобщават за подобрения в нивата на триглицеридите и холестерола след прием на канела.
Мета-анализ от 2017 г. на 13 контролирани проучвания също свързва ежедневния прием на канела със значително статистическо намаляване на триглицеридите и общия холестерол.
И двете проучвания показват, че приемането на само един грам (половин чаена лъжичка) канела всъщност понижава холестерола за няколко седмици.