Министърът на здравеопазването Христо Хинков обяви, че се подготвят законови промени с цел да се повиши контролът и да се намали рискът от недостиг на лекарства. Това бе обявено по време на заседание на парламентарната комисия по здравеопазване, на което той бе изслушан относно липсата на лекарства за диабет и ваксини за бебета, които са част от задължителния Имунизационен календар.
Предложените законови промени засягат търговията на едро с лекарствени продукти, паралелния внос на лекарства, както и подобряване на специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти (СЕСПА), която играе роля в справянето с недостига и липсата на лекарства. Тези данни бяха предоставени от самия министър Хинков пред комисията.
Той съобщи също така, че има предстоящи доставки на инсулин и ваксина за бебета, които вероятно ще пристигнат в страната в края на август или началото на септември.
Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, изрази загрижеността си относно 392 лекарства, които в момента липсват на българския аптечен пазар по лекарско предписание. От тези, 166 лекарства се изнасят. Костов подчерта, че списъкът на изнасяните лекарства нараства всяка година, а за антибиотиците няма информация за количеството им, което е изнесено, внесено или налично в момента.
Освен това, Костов съобщи, че от общия брой от 25 лекарства за лечение на диабет, цели седем от тях, които са инсулин, също са липсващи в момента. От тези 25, 21 лекарства се изнасят.
Българският фармацевтичен съюз, представляван от Димитър Маринов, заяви, че системата за верификация на лекарствата няма да реши проблема с недостига на лекарства. Въпреки че в момента съществува възможност за контрол, не се използва в достатъчна степен.
Проф. Илко Гетов, заместник-министър на здравеопазването, отбеляза няколко фактора, които оказват влияние върху пазара на лекарства в България. Тези фактори включват системата на ценообразуване и реимбурсиране, високото ДДС от 20% в страната, липсата на достатъчна дигитализация и прозрачност в системата и вертикализацията на сектора, пишат от 24часа.бг.