Някои храни се развалят бързо, поради което археолозите „празнуват“, когато открият храни, които са били запазени с векове след изтичане на срока им на годност. Ето седем от най-древните храни, откривани някога.
1. Римско вино в запечатана бутилка
Имаше дълъг период в европейската история, когато римляните сякаш оставяха своя отпечатък върху всичко – от мистериозни механични предмети до проклятия и вода за уста на базата на урина. И очевидно обичаха да бъдат погребани със стил. През 1867 г. археолозите откриват бутилка римско вино, датираща от около 325 г. сл. Хр. близо до Шпейер, Германия, за която оттогава се смята, че е най-старата, за която се знае, че е запазена в течно състояние. Намерено е в един от двата саркофага с много други бутилки, които отдавна са били пресъхнали. Тази бутилка остана годна за пиене, защото зехтинът, използван за защита на виното от окисление, свършва отлична работа. След 1600 години съдържанието на бутилката е станало восъчно и тинясто, а алкохолното съдържание отдавна е изчезнало.
2. Най-старият хляб във Великобритания
Някои казват, че наводнената яма в Оксфордшир, Великобритания е яма за боклук; някои смятат, че това е било място за религиозни жертвоприношения. Независимо от първоначалното предназначение, до края на 20-ти век в ямата са плавали малки парченца овъглен хляб и други неолитни предмети. Препеченият хляб, оценен на 5500 години, за първи път е бил сбъркан с дървени въглища. Тогава един от археолозите забелязал в него смачкани ечемичени зърна. Ако възрастта е вярна, тогава тя е направена от някои от първите хора, мигрирали във Великобритания от Европа.
Най-старият в света подобен на хляб зърнен продукт, описан в статия от 2018 г., е направен преди между 14 600 и 11 600 години – около 4 000 години преди човечеството да започне да се занимава със земеделие.
3. Древен китайски костен бульон
Докато разкопават земя за изграждането на ново летище, китайски работници откриват запечатан бронзов съд с кост в бульон, който се оценява на около 2400 години. Находката е направена в гробница близо до бившата столица Сиан, недалеч от мястото, където е открита прочутата теракотена армия в гробницата на първия император на Китай. Супата не изглеждала много богата, зелена от повече от две хиляди години окисляване на бронз.
4 Ирландско масло от блато
В Ирландия преди 3000 години сте имали ограничени възможности за съхранение на барели с петрол. Археолозите били благодарни, че някои древни жители избирали да заровят бъчвите си в торфено блато в окръг Килдър, след което забраяли за това. Когато открили барел с „блатен петрол“ през 2009 г. Дървеният съд, почти непокътнат, все още беше пълен с масло, въпреки че през хилядолетията бе загубил кремообразното си богатство, превръщайки се в мастна бяла субстанция, наречена адипоцер.
5 Първични юфка
Благодарение на откритие през 2005 г. в археологическия обект Ладжия на китайската Жълта река, дебатът за това откъде произлиза юфката може да се счита за приключил. Никой друг исторически продукт от паста дори не се доближава по възраст до 4000-годишния тайник на Лагия. През този исторически период древно земетресение внезапно наводни долината на Жълтата река и един нещастен посетител, бързал да се спаси, остави купа с юфка от просо обърната. „Тази уникална комбинация от фактори създаде вакуума или празното пространство между горната част на седиментния конус и дъното на тази купа, което позволи на юфката да оцелее“, каза археологът Камбиу Лиу пред BBC.
7. Много стари възпоменателни шоколадови бонбони
През 16-ти век испанските изследователи пренасят шоколад в Европа, хранителен продукт, произхождащ от Централна и Южна Америка. Вероятно до днес не са оцелели много оригинални примери, но шоколадовото блокче на Cadbury, направено през 1902 г., може да има най-добрия произход. Бонбоните се продавали в сувенирна тенекиена кутия в чест на коронацията на Едуард VII, а на капака му били изобразени портрети на новия британски крал и съпругата му Александра. Сега е в колекцията на музея Анан в Шотландия.
Източник – mixnews.lv