Да спим на горещо е некомфортно и ни кара да се потим. Освен това пропускаме много ползи, които има, когато спим на леко студено. Снята се, че сънят на около 18 градуса може да направи разликата между лошо спане и райско наспиване. Ето причините.
Запазва ни свежи и млади
По-ниската температура стимулира производството на мелатонин. Освен хормон на съня, това е антиоксидант, който се бори против застаряването.
Помага срещу безсъние
Проучвания показват, че някои форми на безсъние са свързани с по-висока температура на тялото. Ако стаята е хладна, ние можем да помогнем на тялото да се охлади и да заспим.
Бори се със стреса
Високите температури карат тялото да произвежда повече хормон на стреса – кортизол. А стресът е враг на добрия сън.
Намалява риска от някои заболявания
Сочи, че се може да намали риска от развиване на метаболитни заболявания като диабет. Повишава нивата на хормона на растежа, което е благоприятно за сърцето и теглото ни. Повишеният мелатонин намалява шанса за Алцхаймер.
Може да доведе до по-дълбок и непрекъснат сън
По време на дълбок сън тялото поправя клетките и формира спомените. Тогава обаче не може да регулира температурата. Повишената температура може да ни събуди. Хладното намалява този риск.
Пречи на лошите мазнини
Студената температура може да подобри метаболизма, активирайки кафявите мазнини, които горят калории.
Може да помогне срещу болка и възпаление
Спането на студено е нещо като да си направиш компрес. Може да успокои болката и възпалението, които пречат на съня. Много спортисти предпочитат да спят на студено след своето представяне за по-добро възстановяване.